Studenthälsan

Vi finns här för dig.

Studenternas egen hälsovård med psykologer, kuratorer och en läkare, alla specialiserade på studenters livssituation. För dig som student är allt gratis. Välkommen!

Öppettider under jul och nyår
Vi har stängt från och med måndag den 24 december och öppnar igen måndag den 7 januari 2019. 

Telefontider (018-4716910) under jul och nyår
2-3 januari 2019: 12.45-14.00

Testa din hälsa och livsstil inom åtta olika områden. Du är anonym och får direkt återkoppling. 

Delta i forskningsprojektet "Din mentala coach", en studie om välmående och psykisk hälsa. 

Kontakta Studenthälsan

För ditt första besök till Studenthälsan måste du boka en tid hos rådgivningen via telefon. OBS! Du kan inte boka besök via e-post.

Fåtal nybesökstider kvar

Fram till jul har Studenthälsan endast ett fåtal nybesökstider kvar att erbjuda som kommer att fördelas under kommande dagars telefonrådgivning/bokning. Telefonrådgivningen/bokningen har emellertid öppet som vanligt under hela perioden och bemannas av kurator eller psykolog och du har där möjlighet att boka tid samt få kortare rådgivning och hänvisning till andra vårdkontakter vid behov. Det går även att boka tider till januari.

För de studenter som upplever att de har behov av att få en tid snabbare hänvisar vi till din vårdcentral eller till psykiatriska akutmottagningen

Rådgivning och bokning av tid via telefon: 018-471 69 10

Telefontider under jul och nyår

2-3 januari 2019: 12.45-14.00

Rådgivningens telefontider: Måndag–fredag: 12.45–14.00

Rådgivningens telefon bemannas av kurator och psykolog och det är många som ringer till oss. Om du står i telefonkö när telefontiden är slut så får du tyvärr inget meddelande om det. Återkom vid nästa telefontid så hoppas vi att du kommer fram. 
Alla besök hos Studenthälsan är kostnadsfria.
Stöd för doktorander vid Uppsala universitet.
Stöd för forskarstuderande och doktorander vid SLU.

Vid akut behov, kontakta psykiatriska jourmottagningen, telefon 018-611 25 00, sjukvårdsrådgivningen, telefon 1177, närmaste vårdcentral. 

För övriga frågor, mejla Studenthälsans reception. Observera att du inte kan boka tid via mejl. Alla besök måste bokas via telefon. 

Öppettider under jul och nyår

Vi har stängt från och med måndag den 24 december och öppnar igen måndag den 7 januari 2019. 

Öppettider till och med 21 december

Receptionens öppettider samt för ombokningar eller avbokningar ring: 018-471 69 00
Måndag 12.30–17.00
Tisdag 8.00–16.30
Onsdag 8.00–16.30
Torsdag 8.00–16.30
Fredag 8.00–15.00
Lunchstängt 11.45–12.30

Nya öppettider från och med 7 januari

Receptionens öppettider samt för ombokningar eller avbokningar ring: 018-471 69 00
Måndag 8.00-17.00
Tisdag 12.30-16.30
Onsdag 8.00-16.30
Torsdag 8.00-16.30
Fredag 8.00-15.00
Lunchstängt 11.45-12.30

Besöksadress: 
Övre Slottsgatan 7, 2 tr.
753 10 Uppsala
receptionen@sh.uu.se (Du kan inte boka besök via e-post.) 

Hitta till Studenthälsan, karta

Studenthälsan i Visby

Studenthälsan på Campus Gotland

Stöd för doktorander vid Uppsala universitet

Doktorander på Uppsala universitet, som har en aktuell aktivitetsgrad på minst 20 % (oavsett finansieringsform), ska vända sig företagshälsovården för stöd (inkl. samtal). De kan erbjuda tre kostnadsfria besök innan prefekt/motsvarande behöver informeras. För tidsbokning, kontakta företagshälsovården.
Mer information finns på Uppsala universitets medarbetarportal.

Stöd för forskarstuderande/doktorander vid SLU

Forskarstuderande/doktorander vid SLU, (oavsett finansieringsform), ska vända sig till företagshälsovården för stöd, inklusive samtal. De kan erbjuda ett kostnadsfritt besök innan prefekt/motsvarande behöver informeras. För tidsbokning, kontakta företagshälsovården.
Mer information finns på SLU:s medarbetarwebb.