Studenthälsans mottagning

Studenthälsan är inriktad på problem som tillhör livet som student. Hos oss kan du gå flera olika kurser, alla gratis; lär dig att bli bättre på att tala inför en grupp, stärk din självkänsla, eller få verktyg för att lättare hantera stress. Vi har också en telefontid för stöd och rådgivning och vid behov erbjuder vi individuella samtal. 

Vi finns här för dig

Om du har lättare ångestproblem, oro, alkoholproblem, sömnsvårigheter eller nedstämdhet är du välkommen att besöka oss. Vi gör en bedömning om det vi kan göra är tillräckligt för dig eller om vi kan hjälpa dig att hitta rätt ställe att få stöd och behandling. Om du är osäker på vart du ska vända dig kan du alltid ringa till oss!

Från vänster; Eva Söderman, enhetschef, Josefin Wallén, psykolog, Anna Westergren, kurator, Frida O`kelley, kurator, Ulrika Hising, kurator, Johanna Elmersjö, kurator, Viktoria Rick, psykolog, Annika Hellström, läkare, Pia Andersson, ekonomi- och personaladministratör, Sofia Diderholm, psykolog, Tian Svensson, receptionist, Malin Eivergård, kommunikatör, Jenny Arktell, kurator, Tobias Wasserman, kurator
Studenthälsans personel, från vänster; Eva Söderman, enhetschef, Josefin Wallén, psykolog, Anna Westergren, kurator, Frida O`kelley, kurator, Ulrika Hising, kurator, Johanna Elmersjö, kurator, Viktoria Rick, psykolog, Annika Hellström, läkare, Pia Andersson, ekonomi- och personaladministratör, Sofia Diderholm, psykolog, Tina Svensson, receptionist, Malin Eivergård, kommunikatör, Jenny Arktell, kurator, Tobias Wasserman, kurator.

Om du vill träffa en behandlare måste du ringa till Studenthälsans telefonrådgivning.
Du kan inte boka besök via e-post.

Telefon för rådgivning och bokning av tid hos behandlare
Telefon: 018-471 69 10
Rådgivningens telefontider: måndag–fredag: 12.45–14.00

Rådgivningens telefon bemannas av kurator och psykolog och det är många som ringer till oss. Om du står i telefonkö när telefontiden är slut så får du tyvärr inget meddelande om det. Återkom vid nästa telefontid så hoppas vi att du kommer fram. 
Alla besök hos Studenthälsan är kostnadsfria.

För att boka om eller boka av ett besök ring: 018-471 69 00
För övriga  frågor mejla oss på: receptionen@sh.uu.se

Receptionens öppettider
Måndag 8.00-17.00
Tisdag 12.30-16.30
Onsdag 8.00-16.30
Torsdag 8.00-16.30
Fredag 8.00-15.00
Lunchstängt 11.45-12.30

Besöksadress: 
Övre Slottsgatan 7, 2 tr.
753 10 Uppsala
Hitta till Studenthälsan, karta

Studenthälsan i Visby

Studenthälsan på Campus Gotland

Stöd för doktorander vid Uppsala universitet

Doktorander på Uppsala universitet, som har en aktuell aktivitetsgrad på minst 20 % (oavsett finansieringsform), ska vända sig företagshälsovården för stöd (inkl. samtal). De kan erbjuda tre kostnadsfria besök innan prefekt/motsvarande behöver informeras. För tidsbokning, kontakta företagshälsovården.
Mer information finns på Uppsala universitets medarbetarportal.

Stöd för forskarstuderande/doktorander vid SLU

Forskarstuderande/doktorander vid SLU, (oavsett finansieringsform), ska vända sig till företagshälsovården för stöd, inklusive samtal. De kan erbjuda ett kostnadsfritt besök innan prefekt/motsvarande behöver informeras. För tidsbokning, kontakta företagshälsovården.
Mer information finns på SLU:s medarbetarwebb.

Ljusrummet

Om du inte besöker någon av våra behandlare är du ändå välkommen till oss. Hos oss på Studenthälsan finns ett ljusrum som är öppet under höst- och vintermånaderna. Här kan du sitta om du känner att du får för lite dagsljus eller bara vill få lite mer energi. Det är drop-in som gäller (man kan ej boka platser). 

Vi har tystnadsplikt

Studenthälsan omfattas av sekretesslagen och personalen har tystnadsplikt. Det innebär till exempel att ingen information som berör dig som haft kontakt med mottagningen förs vidare härifrån till universiteten. Om du själv vill ha hjälp i kontakten med någon på universitetet brukar vi försöka hjälpa till med detta.

Eget journalsystem

Studenthälsan har ett helt eget journalsystem, som inte alls är hopkopplat med den övriga sjukvårdens. Därför kan ingen annan vårdgivare ta del av din journal.
Vill du lämna synpunkter på Studenthälsan, klicka här. 

Andra kontakter

Med vissa problem behöver du vända dig till andra instanser än Studenthälsan:

  • Om du har svårare eller långvarig problematik och kanske har haft kontakt för detta tidigare ber vi dig vända dig till din vårdcentral eller psykiatrin.
     
  • Om du har svår ångest eller depression och kanske tankar på att ta ditt liv behöver du direkt ta kontakt med Akutmottagningen för vuxenpsykiatri som är öppen hela dygnet. Telefon 018-611 25 00, Adress: Akademiska sjukhuset, ingång 12 (Psykiatrins hus).
     
  • Behöver du hjälp med mer allmänna sjukdomar (till exempel förkylning, skador och andra medicinska problem) ska du vända dig till den allmänna sjukvården (till exempel vårdcentral, närakuten). Börja gärna med att ringa 1177 för råd.

Om du är osäker på vart du ska vända dig kan alltid att ringa 1177 för att få råd.