Introduktionskurs i latin 2 (medeltidslatin)
Kursplan, Grundnivå, 5LA203
Kursen är avvecklad.
- Kod
- 5LA203
- Utbildningsnivå
- Grundnivå
- Huvudområde(n) med fördjupning
- Latin G1F
- Betygsskala
- Väl godkänd (VG), Godkänd (G), Underkänd (U)
- Fastställd av
- Språkvetenskapliga fakultetsnämnden, 15 februari 2007
- Ansvarig institution
- Institutionen för lingvistik och filologi
Allmänt
Kursen är en fristående kurs. Kursplanen är fastställd av språkvetenskapliga sektionsnämnden 2007-02-15.
Behörighetskrav
Lägst betyget godkänd från Introduktionskurs i latin 1 eller genomgången gymnasiekurs Latin A.
Mål
Kursen utgör en fortsättning av Introduktionskurs Latin 1. Utbildningens mål är att ytterligare befästa och utöka kunskaperna i latinets formlära, syntax och ordbildningslära, samt det centrala ordförrådet, som det kommer till uttryck i de medeltida texter som läses i kursen.
Efter genomgången kurs förväntas studenten
- vara insatt i den latinska formlärans grunder, varmed avses:
förmågan att producera samtliga deklinationers huvudtyper, adjektiv och adverb i positiv, komparativ och superlativ, samt gerundium och gerundivum och hela verbläran i aktivum;
förmågan att identifiera former av pronomina och passiva verbformer.
- vara insatt i den latinska syntaxens grunder, varmed på denna nivå avses fördjupad kännedom om för latinet karakteristiska syntaktiska konstruktioner (som ackusativ med infinitiv, participium coniunctum, ablativus absolutus, gerundium och gerundivum), centrala delar av kasussyntaxen och det grundläggande i modusläran, så att studenten beträffande dessa grammatiska företeelser kan föra ett resonemang om deras semantiska funktioner i relation till motsvarande uttryck i svenskan.
- ha inhämtat det ordförråd som förekommer i de lästa texterna, med fokus på det medeltida latinska ordförrådet, så att studenten kan ge exempel på neologismer som speglar den kristna kyrkans begreppsvärld, den skolastiska bildningen och det feodala samhällets strukturer.
- ha fördjupat kunskaperna om den latinska ordbildningsläran; översiktligt kunna redogöra för de latinska lånordens vägar till de moderna språken med särskilt hänsynstagande till den medeltida föreställningsvärlden.
- ha uppnått så god förståelse av de lästa texterna (c:a 8 sidor ur nybörjarboken och 20 sidor originaltext), att hon eller han på ett korrekt sätt kan översätta dem till svenska, analysera den grammatiska strukturen och kommentera deras innehåll.
Innehåll
Inledningsvis studeras ytterligare material ur nybörjarboken, därefter valda stycken medeltida latinsk prosa ur exempelvis Vulgata, Vadstenadiariet, Birgitta, samt Legenda aurea (motsvarande c:a 20 sidor originaltext).
Examination
Examination sker genom fortlöpande bedömning samt genom avslutande sammanfattande prov. Som betyg används något av uttrycken väl godkänd, godkänd eller underkänd.
Övriga föreskrifter
Introduktionskurs Latin 2b kan inte ingå i examen tillsammans med Latin A.
Litteraturlista
Litteraturlista saknas.