Livsåskådning och psykisk hälsa
Kursplan, Grundnivå, 5RT705
Kursen är avvecklad.
- Kod
- 5RT705
- Utbildningsnivå
- Grundnivå
- Betygsskala
- Väl godkänd (VG), Godkänd (G), Underkänd (U)
- Fastställd av
- Teologiska fakultetsnämnden, 20 mars 2008
- Ansvarig institution
- Teologiska institutionen
Allmänt
Kursen är en kurs inom Centrum för studier av religion och samhälle
Kursen kan utgöra fristående kurs.
Kursplanen är fastställd 2008-03-20 av Teologiska fakultetsnämnden.
Kursplanen gäller fr.o.m. 2007-07-01
Behörighetskrav
Grundläggande behörighet
Mål
Efter genomgången kurs förväntas studenten kunna
- redogöra för och diskutera förhållandet mellan livsåskådning och begreppet psykisk hälsa ur olika perspektiv
- reflektera över sina egna föreställningar och värderingar kring hälsa och livsåskådning
- aktivt delta i seminariediskussioner och genomföra kortare muntliga presentationer
- på en grundläggande nivå skriftligt formulera problem i anslutning till området och diskutera dem
- för väl godkänt krävs också att studenten visar förmåga att på ett vetenskapligt sätt börja jämföra och värdera olika perspektiv inom ämnet
Innehåll
Kursen ger en introduktion till aktuella diskussioner om psykisk hälsa i relation till livsåskådning, meningsskapande, kultur och genus. Definitioner av hälsobegreppet i nutid och historia diskuteras, liksom frågor om normalitet. Kursen är tvärvetenskapligt upplagd och hämtar sitt stoff från discipliner som religionspsykologi, idéhistoria, kulturantropologi och kulturell psykologi. Kursen vänder sig till yrkesverksamma och studenter med ett intresse för hälsans kulturella aspekter.
Undervisning
Distanskurs, kvartsfart uppdelat på fyra kurssammankomster (en dag i månaden) och ev. ett studiebesök.
Föreläsningar, seminarier och studiebesök.
Examination
Kursen examineras genom dels skriftliga uppgifter i form av pm och hemskrivning; dels seminarier och gruppövningar, där förberedda uppgifter och fältarbete redovisas och diskuteras utgör grund för examinationen.
Som betyg på slutförd kurs ges Godkänd eller Väl Godkänd.
Övergångsbestämmelser
Personer som läst denna kurs enligt äldre kursplan har möjlighet att tentera kursen enligt den kursplanen inom två år efter kurstillfället. Om särskilda skäl föreligger, kan sådan omtentamen ske även senare. Normalt ges inte undervisning enligt äldre kursplan.