Materiella kulturarv: dokumentation och digitala metoder

30 hp

Kursplan, Grundnivå, 5AR031

Kod
5AR031
Utbildningsnivå
Grundnivå
Huvudområde(n) med fördjupning
Arkeologi G2F
Betygsskala
Väl godkänd (VG), Godkänd (G), Underkänd (U)
Fastställd av
Institutionsstyrelsen, 10 februari 2025
Ansvarig institution
Institutionen för arkeologi, antik historia och kulturvård

Allmänt

Kursen är en introduktion och övning i användandet av digitala dokumentationsmetoder och digitala kommunikationsstrategier för materiell kultur inom ämnena arkeolog, bioarkeologi och kulturvård. Momenten ger deltagarna färdigheter i att arbeta med olika digitala dokumentationsmetoder och hur dessa kan användas för vetenskaplig analys. Kursen kommer även att ge beställarkompetens, för undersökande, bevarande och kreativt hanterande av digitala metoder för arkeologi, bioarkeologi eller kulturvård.

Behörighetskrav

60 hp i något av ämnena arkeologi, osteologi, kulturvård, antikens kultur och samhällsliv, assyriologi, egyptologi eller speldesign

Mål

Efter godkänd kurs skall studenten kunna:

  • Identifera och beskriva nu rådande bästa praxis inom digital dokumentationsmetodik, samt de etiska och juridiska frågorna kring användningen av digitaliserade data och kommunikation.
  • Redogöra för olika digitala dokumentationsmetoder, deras begränsningar och styrkor, samt diskutera dess användbarhet i olika situationer.
  • Kunna arbeta i projektform, självständigt eller i par.
  • Presentera ett projektarbete muntligt, skriftligt och visuellt.

Moment 1: Digitala undersöknings- och dokumentationsmetoder:

  • Formulera en vetenskaplig undersökning eller bevarandestrategi inom arkeologi/bioarkeologi/kulturvård med hjälp av digital dokumentation.
  • Tillämpa teknisk färdighet i en eller flera digitala dokumentationsmetoder för egenhändigt genomförande av en digital dokumentation och analys inom arkeologi/bioarkeologi/kulturvård.

Moment 2: Digitala förmedlings- och visualiseringsmetoder:

  • Formulera en kommunikationsplan inom ämnena arkeologi/bioarkeologi/kulturvård med hjälp av digitala förmedlingsmetoder.
  • Tillämpa teknisk färdighet i en eller flera digitala visuella förmedlingsmetoder för egenhändigt genomförande av ett digitalt förmedlings-/visualiseringsprojekt.

Innehåll

Modul 1: Digitala undersöknings- och dokumentationsmetoder av kulturarv 15 hp

Modulen ger en introduktion till teoretiska och praktiska bakgrunder för metoder inom 2D- och 3D-dokumentation av kulturarv. Modulen behandlar etiska, juridiska, metodologiska och konceptuella frågor gällande digital kulturarvsdokumentation utifrån nu rådande professionell bästa praxis. Modulen omfattar metoder såsom radiografi och datortomografi, fotogrammetri, strukturerad ljusskanning, LIDAR och laserskanning samt användning av UAV (drönare). Vidare behandlas metoder för att skapa digitala tvillingar, rekonstruktion och renderingstekniker, databashantering, spridning och delning av modeller, samt analytiska metoder bland annat geometriska morfometriska metoder (GMM) och metrologi.

Modul 2: Digitala förmedlings- och visualiseringsmetoder av kulturarv, 15 hp

Modulen introducerar studenter till teoretiska och praktiska bakgrunder förmetoder för spridning, kommunikation och publik interaktion av digitalt kulturarv. Modulen behandlar etiska, juridiska, metodologiska och konceptuella frågor gällande kommunikation, spridning av forskningsresultat och förmedling till en vidare krets utifrån nu rådande professionell bästa praxis. Modulen förutsätter en viss bekantskap med 2D- och 3D-modellering av kulturarv och fokuserar på hur digitala metoder används för att förmedla information om kulturarv och det förflutna. Vidare täcker modulen tillämpade analys- och presentationsmetoder för digitala kulturarvsdata, inklusive: användning av digitala tvillingar för planering och publikt engagemang, professionella och allmänna plattformar för datadelning, virtuell och förstärkt verklighet (VR & AR) samt användning av digital data i museer, inom speldesign och underhållningsindustrin (TV och film).

Undervisning

Undervisningen sker i form av föreläsningar, handledda övningar och individuell- och grupphandledning. Undervisningen kommer att ske på svenska och engelska.

Examination

Examinationen sker genom övningarna med tillhörande rapporter, samt muntlig, visuell och skriftlig presentation av de individuella projekten.

Examinationen kommer att vara på svenska eller engelska.

Om särskilda skäl finns kan examinator göra undantag från det ovan givna examinationssättet och medge att en student examineras på annat sätt. Särskilda skäl kan t.ex. vara besked om särskild pedagogiskt stöd från universitets samordnare.

Övergångsbestämmelser

Moment 1 av kursen är identisk med kursen Materiella kulturarv I: digitala undersöknings- och dokumentationsmetoder, 15 hp, 5AR032, och moment 2 med kursen Materiella kulturarv II: digitala förmedlings- och visualiseringsmetoder, 15 hp, 5AR033, och kan inte ingå i samma examen.

Litteraturlista saknas.

FÖLJ UPPSALA UNIVERSITET PÅ

Uppsala universitet på facebook
Uppsala universitet på Instagram
Uppsala universitet på Youtube
Uppsala universitet på Linkedin