Almedalen: Att förstå samhällets utmaningar - humaniora och samhällsvetenskapens roll i en orolig tid

- Datum: 24 juni 2025, kl. 8.30–9.15
- Plats: Campus Gotland, D-huset, Torget
- Typ: Seminarium
- Webbsida
- Arrangör: Vetenskapsområdet för humaniora och samhällsvetenskap
- Kontaktperson: Emma Hallberg Gardell
- Forskningsutmaning: Demokrati, Migration och rasism
För att möta dagens stora samhällsutmaningar krävs en djup förståelse för mänskligt beteende och sociala strukturer. Humaniora och samhällsvetenskap spelar en central roll i att utveckla hållbara och inkluderande lösningar.
Forskning inom humaniora och samhällsvetenskap är avgörande för att förstå och lösa dagens stora samhällsutmaningar - och ger viktiga insikter i mänskligt beteende, sociala strukturer och kulturella värderingar som är helt nödvändiga för att tekniska och medicinska lösningar ska fungera i praktiken. Seminariet fokuserar på hur forskning inom humaniora och samhällsvetenskap genom samverkan kan bidra med kunskap som förbättrar förutsättningar för individer, företag och organisationer, samt ger exempel på viktiga områden där dessa discipliner kan göra skillnad, bland annat hämtade från bostadsfrågan och lagstiftningen.
Medverkande
Anna-Sara Lind, professor i offentlig rätt, Uppsala universitet
Nils Hertting, universitetslektor i statskunskap, Uppsala universitet
Helena Wangefelt Ström, universitetslektor i musei- och kulturarvsvetenskap
Adam Hjorthén, universitetslektor i nordamerikastudier, verksamhetsledare Humtank, Uppsala universitet
Samtalet modereras av Joakim Palme, professor i statskunskap och vicerektor för vetenskapsområdet för humaniora och samhällsvetenskap, Uppsala universitet