Utställningar och evenemang
Linné, 1700-tal, växter, kultur
På visningar och andra evenemang på Linnés Hammarby kan du lära dig mer om Linné, 1700-talets jordbruk, växter och djur. Du kan lyssna på musik eller njuta av konst.
Under sommarsäsongen, maj–september, kan du följa med på visningar av bostadshuset alla dagar vi har öppet. Vi visar huset minst tre gånger per dag på svenska och två gånger per dag på engelska.
Aktuella utställningar – historia och konst på Hammarby
På Linnés Hammarby finns två utställningslokaler. I västra flygeln visar vi en utställning om Hammarbys historia och familjen Linnés liv på gården. I östra flygeln ställer olika konstnärer ut sina verk under somrarna.
Sommaren 2026 är den permanenta utställningen i västra flygeln stängd.
Det som växer – Ulla Corin Lindroth 14/5–28/6
Ulla Corin Lindroth ställer ut akvarell och keramisk skulptu...

Rötter Rankor – Gunnar Kaj 4/7–23/8
Illustrarören och blomsterkonstnären Gunnar Kaj ställer ut f...

Evenemang och visningar på Hammarby
Länsstyrelsen, SLU Agrarhistoria och Sällskapet Linnés Hammarby bjuder varje år in till flera olika evenemang i kulturreservatet Linnés Hammarby, i äppellunden och i parken.
Övriga dagar kan du följa med på visningar i bostadshuset.
Dagliga visningar på Linnés Hammarby
Vi erbjuder två visningar på svenska och två på engelska alla dagar som vi har öppet.
Evenemang i de linneanska trädgårdarna
Hitta kommande evenemang även i Botaniska trädgården och Linnéträdgården.