DNA-Molekyl av Bror Marklund

Bild föreställande skulptur av DNA-molekyl på BMC

Bror Marklunds (1907-1977) monumentala skulptur ”DNA-molekyl” utfördes på uppdrag av Statens konstråd till Uppsala Universitets 500 års-jubileum 1977. Skulpturen är nu inrymd på en gårdsbildning, men var ursprungligen synlig från långt håll, placerad vid BMCs norra entré.

Ur en uppsprucken, blombladsliknade cellform sträcker sig den tretton meter höga spiralformen, gjord i brons med förnicklade delar. Under sommarhalvåret fungerar den även som fontän och i dess nedre del strilar en ridå av fallande droppar.
I denna skulptur ställs det mjuka, varma mot det trasiga, expressiva som så ofta i Bror Marklunds arbeten. Kring DNA-molekylen finns sfäriska klot och välvda, kvadratiska plattor som ” växer” ut ur spiralformen.

Tyvärr kunde konstnären på grund av sjukdom inte själv arbeta med verket i slutskedet. Skulpturen blev den största Bror Marklund utförde. Det blev en värdig avlutning på en serie skulpturer, som kännetecknas av att allvarligt tala om människans situation i världen. ”DNA-molekyl” kan ses som en symbol för värnandet om vårt liv och vår arvsmassa.

Text: Patrik Förberg 2004

Under sommaren 2025 anlitade Akademiska hus konservator Luciano Escanilla som som rengjorde och putsade konstverkverket DNA-molekyl, till sin forna glans från 1977.

Konstverket finns på innergården B6 på BMC.

FOLLOW UPPSALA UNIVERSITY ON

Uppsala University on Facebook
Uppsala University on Instagram
Uppsala University on Youtube
Uppsala University on Linkedin