De organisatoriska förutsättningarna för mång- och tvärvetenskap
- Datum
- 23 maj 2025, kl. 9.30–12.00
- Plats
- Circus, Gamla observatoriet, Kyrkogårdsgatan 8 A
- Typ
- Seminarium
- Webbsida
- https://www.uu.se/medarbetare/centrum/circus
- Arrangör
- Centre for Integrated Research on Culture and Society (CIRCUS)
- Kontaktperson
- Linda Almgren
De organisatoriska sammanhangen formar förutsättningarna för att bedriva forskning och undervisning med mång- eller tvärvetenskapliga inriktningar. Detta är teman som beforskas, diskuteras i handlingsplaner och utreds som grund för konkreta organisationsförändringar.

Syftet med seminariet är att diskutera olika aspekter på hur forskningens organisation påverkar förutsättningen för mång- och tvärvetenskap.
- Vad kan det betyda i praktiken för karriärvägar, finansiering etc.?
- Hur påverkar forskningens organisering möjligheterna till olika former av gränsöverskridande samtal?
- Hur ska vi förstå de konkreta försök som finns för att förbättra de organisatoriska förutsättningarna för mång- och tvärvetenskap? Hur förstår de problemen? Vad, om något, missar de? Vilken bild av universitetet skapar de?
Registrera dig för seminariet De organisatoriska förutsättningarna för mång- och tvärvetenskap.
Förslag på underlag att titta på inför seminariet:
- Dettwiler, D., Deutsch, L. and Hoffmann, S. (2024) Action Guide. Strategies to strengthen inter- and transdisciplinarity in your research organization. Eawag, Dübendorf.
- Slutrapporten för Uppsala universitets KoF24 pdf, 591 kB. (nära finalt utkast april 2025). Ett utdrag av den del som rör universitetets egen värdering av hur universitetets organisatoriska förutsättningar för mång- och tvärvetenskap kan utvecklas.
Seminariet genomförs på svenska och engelska vid behov.
Seminaret organiseras av forskarnätverket READ (Research and Education Across Disciplines). READ är Circus eget forskarnätverk och samlar forskare och doktorander från olika delar av Uppsala universitet kring tvär- och mångvetenskapens mångfaceterade roll inom akademin och samhället.