ForskarFredag Uppsala: Smartaste affischen vinner!

Pressmeddelande

Nedräkningen till Sveriges mest spridda vetenskapsfestival, ForskarFredag, har startat. Den 25 september är det dags igen att experimentera och prova på forskning i Uppsala. Men redan nu kan unga tävla om att göra affischen som bäst lockar kompisarna att möta forskare.

Nedräkningen till Sveriges mest spridda vetenskapsfestival, ForskarFredag, har startat. Den 25 september är det dags igen att experimentera och prova på forskning i Uppsala. Men redan nu kan unga tävla om att göra affischen som bäst lockar kompisarna att möta forskare.

De tre bästa bidragen i Uppsala tävlar i en nationell slutomgång där svenska folket inbjuds att webbrösta. Pristagarna presenteras under ForskarFredag då affischerna också ställs ut.

Den 25 september är alla välkomna att prova på forskning, experimentera, undersöka, tävla och komma forskare nära i Uppsala och på 17 andra orter runt om i Sverige.

- Syftet är att förmedla hur fascinerande och kul forskning är och att forskare är vanliga människor med ovanligt spännande jobb, säger Anders Sahlman, projektledare vid Vetenskap & Allmänhet som koordinerar ForskarFredag i Sverige.

I Uppsala erbjuds ett mängd aktiviteter i forskartält på Stora torget. Man kan till exempel få titta på solen genom teleskop eller varför inte titta på sina egna kromosomer med hjälp av modern teknik. Alla aktiviteter är gratis.

Affischtävlingen är öppen för barn och ungdomar mellan 6 och 18 år. Uppgiften är att på egen i hand eller i grupp göra en affisch som lockar unga att träffa forskare, till exempel på ForskarFredag, och att kort beskriva tanken med bilden.

Allmänheten och en expertjury korar tillsammans de nationella vinnarna. Fina priser med koppling till kunskap och skräddarsydda studiebesök för vinnarna står på spel. Förstapristagarna deltar dessutom i en europeisk final och den segrande affischen kommer att användas vid nästa års festival.

EU-kommissionen har utlyst den 25 september till Researchers' Night, som anordnas på hundratals ställen runt om i Europa. I Sverige kallas evenemanget ForskarFredag och äger rum i Borås, Eskilstuna, Gävle, Göteborg, Härnösand, Kalmar, Karlshamn, Karlstad, Kristianstad, Luleå, Skellefteå, Skövde, Stenungsund, Stenstorp, Stockholm, Trollhättan, Uppsala och Örebro.

Arrangör för ForskarFredag Uppsala är Uppsala universitet. ForskarFredag stöds även av EU-kommissionen, KK-stiftelsen, Stiftelsen för Strategisk Forskning, Vetenskapsrådet och VINNOVA.

För mer information, kontakta Gunilla Sthyr, projektledare vid informationsavdelningen, Uppsala universitet, tel 018-471 16 01, 070-425 00 56. e-post: gunilla.sthyr@uadm.uu.se eller se www.forskarfredag.se.

FÖLJ UPPSALA UNIVERSITET PÅ

Uppsala universitet på facebook
Uppsala universitet på Instagram
Uppsala universitet på Youtube
Uppsala universitet på Linkedin