Pressinbjudan: Informationsträff om nya byggnaden i Blåsenhus

Pressmeddelande

Byggplanerna i kvarteret Plantskolan engagerar många. Den 14 november är allmänheten välkomna till ett informationsmöte där förslaget presenteras av arkitekten. På plats finns bland andra universitetet, Akademiska hus och lokala politiker.

Byggplanerna i kvarteret Plantskolan engagerar många. Den 14 november är allmänheten välkomna till ett informationsmöte där förslaget presenteras av arkitekten. På plats finns bland andra universitetet, Akademiska hus och lokala politiker.

-    Vi hoppas att många passar på att komma och lyssna på arkitektens presentation och ta chansen att ställa frågor, säger Ann Fust, universitetsdirektör.

Efter inledning av prorektor Anders Malmberg ger byggchef Lennart Ilke en bakgrund till universitetets byggprojekt och beskriver i korthet processen för Plantskolan. Därefter kommer arkitekten från det danska arkitektkontoret 3XN att berätta om tankarna bakom det byggnadsförslag som nu ligger till grund för processen.

Efter presentationerna följer ett panelsamtal med möjlighet för publiken att ställa frågor.

Paneldeltagare:
Liv Hahne (m), ordförande i byggnadsnämnden
Monica Östman (s), vice ordförande byggnadsnämnden
Universitetsdirektör Ann Fust
Hans Antonsson, regiondirektör Akademiska Hus
Christian Wamberg Rasmussen, 3XN
Anders Tväråna, arkitekt
PO Sporrong, Vårda Uppsala

Tid och plats:
Universitetshuset, sal X, 14 november, kl 18.30

Media hälsas välkomna!

För frågor kontakta Anneli Waara, presschef, 018-471 1974, 070-425 0718, anneli.waara@uadm.uu.se

FÖLJ UPPSALA UNIVERSITET PÅ

Uppsala universitet på facebook
Uppsala universitet på Instagram
Uppsala universitet på Youtube
Uppsala universitet på Linkedin