Studiegång för studenter antagna till och med vårterminen 2025
Den här informationen gäller för dig som har antagits till Språkvetarprogrammet till och med vårterminen 2025. Du som antagits senare hänvisas till:
Studiegång för studenter antagna från och med höstterminen 2025
Programmets upplägg
Språkvetarprogrammet är på 180 hp (sex terminer) och leder till en kandidatexamen med ett individuellt valt språkämne som huvudområde.
Alla programstudenter läser en första programgemensam termin samt de terminer som ingår i det valda huvudområdet. Under återstående termin(er) läser du valfria kurser vid Uppsala universitet eller vid ett annat svenskt lärosäte. Du kan också välja att göra praktik eller att bedriva utlandsstudier.
Huvudområde
Du kan som huvudområde välja mellan samtliga språkämnen som ges upp till kandidatnivå vid Språkvetenskapliga fakulteten vid Uppsala universitet. Fortsättningsspråk läses i tre terminer (90 hp), medan nybörjarspråk läses i fyra terminer (120 hp).
Om du har kunskaper i franska, spanska eller tyska men saknar
formell behörighet för att läsa språket på universitetsnivå kan du göra ett behörighetstest och på så sätt bli behörig till A-kursen i respektive språk.
Om du vill läsa franska, tyska eller spanska utan att ha läst det på gymnasiet kan du gå en behörighetsgivande kurs. Denna kurs kan dock inte ingå i din examen om du väljer just det språket som huvudområde.
Platsgaranti och behörighet
Som programstudent har du platsgaranti på alla A-, B-, C- och D-kurser på Språkvetenskapliga fakulteten (förutsatt att du inte gör en sen anmälan utan anmäler dig under ordinarie antagningsomgång). Observera att platsgarantin inte gäller behörighetsgivande kurser, som introduktionskurserna i franska och tyska samt nybörjarkurs i spanska.
Kontrollera att du uppfyller behörigheten till de kurser du vill läsa. Första terminens kurser på programmet ger behörighet till Lingvistik B, 30 hp; när det gäller alla andra ämnen söker du till A-kursen.
Kontrollera också att de kurser du vill läsa ges just den termin du planerar att läsa dem.
Möjlighet till en termins språkstudier med arbetslivsorientering
Vårterminen 2027 ges för första gången en ny programspecifik termin med fyra kurser (på vardera 7,5 hp) som ger kunskaper i språkvetenskap med orientering mot arbetslivet. Kurserna, som utvecklas under läsåret 2025/2026, har följande teman:
- Projektledning för språkvetare
- AI som verktyg för språkvetare
- Språkvård, språkplanering och språkpolitik i ett svenskt och internationellt perspektiv
- Språkbruk i arbetslivet
Stöd i programplaneringen
Det kan vara bra att göra en individuell programplanering för att planera dina sex terminer på programmet. Ta gärna hjälp av studievägledaren med denna planering.