UUniFI Migration: Migrationsforskning – perspektiv och möjligheter

Datum
20 oktober 2026, kl. 9.00–12.00
Plats
Universitetshuset, Sal IX
Typ
Workshop
Arrangör
UUniFI Migration
Kontaktperson
Olof Åslund
Språk
Engelska
A complex pie chart without acctual data.

UUniFI Migration workshops för forskare: En serie workshops för att samla forskare som arbetar med olika aspekter av migration och integration vid Uppsala universitet. Målet är att identifiera lovande inriktningar för framtida forskning och möjligheter till samarbete över teman, metoder och discipliner.

Som en del av Uppsala University Future Institutes främjar UUniFI Migration tvärvetenskaplig och innovativ forskning som förenar perspektiv och kompetenser från olika ämnesområden och forskningstraditioner.

Under höst- och vintermånaderna kommer UUniFI Migration att anordna en serie workshoppar för att identifiera lovande inriktningar för framtida forskning och möjligheter till samarbete över teman, metoder och discipliner.

Det här är den första workshopen i serien.

Besök vår evenemangskalender för information om kommande seminarier och workshoppar. Kalendern uppdateras kontinuerligt. Du kan också prenumerera på vårt nyhetsbrev, så håller vi dig informerad.

20 oktober 2026
Migrationsforskning – perspektiv och möjligheter

Att förstå migration kräver olika perspektiv, metoder och sätt att formulera forskningsfrågor. Denna workshop undersöker vad som kan vinnas genom att föra samman olika forskningstraditioner i dialog med varandra samt genom att skapa nya kopplingar och inriktningar för framtida forskning.

Program

09.00–12.00

Workshopen hålls på engelska.

Migration Law and X? Experiences from Interdisciplinary Migration Research, Including a Legal Perspective
Rebecca Thorburn Stern, professor i folkrätt

Beyond Detecting Migration: Towards an Integrated Approach to Migration Mechanisms
Karl-Johan Lindholm, professor i arkeologi

Between the Clinic and the Suburb: Existential Concerns in Times of Crisis
Önver Cetrez, professor i religionspsykologi

Immigrant integration
Matz Dahlberg, professor i nationalekonomi

Workshopen kommer även att ge information om det stöd UUniFI erbjuder för forskning om migration och integration.

Antalet platser är begränsat. Anmäl dig senast den 15 oktober.

Om UUniFI Migration

UUniFI Migration är en del av Uppsala universitets framtidsinstitut, UUniFI. UUniFI stödjer forskare som tar sig an samhällsutmaningar genom tvärvetenskaplig och mångvetenskaplig forskning i världsklass.

Initiativet spänner över hela Uppsala universitets bredd för att tillföra nya perspektiv och bidra med ny kunskap till vår tids mest komplexa frågor.