Ålder vid invandring och motståndskraft mot hälsochocker

Motståndskraft mot hälsorelaterade chocker är viktigt för både individers och samhällets välbefinnande och påverkar skillnader i hälsa mellan olika grupper. Varje år finns en risk för att helt nya sjukdomar uppstår, exempelvis genom smittspridning från djur, där befolkningen saknar immunitet. Sådana situationer kan i värsta fall leda till pandemier. För att utforma relevanta åtgärder – både på kort och lång sikt – behöver vi förstå vad som ligger bakom skillnader i hur hårt olika grupper drabbas.

För att minska risken för att framtida hälsokriser drabbar olika grupper på ett lika ojämnt sätt behövs så direkt kunskap som möjligt om orsakerna bakom dessa skillnader. I projektet använder vi omfattande svenska registerdata för att undersöka flera tänkbara förklaringsmekanismer till sambandet mellan migrationsbakgrund och negativa hälsoutfall under pandemin.

Under covid-19-pandemin visade erfarenheter från flera länder att många migrantgrupper drabbades särskilt hårt. Detta mönster står i viss kontrast till den mer varierade bild som forskningen annars ger kring generella hälsoskillnader mellan utrikes födda och inrikes födda.

Våra data visar att pandemins effekter följde en tydlig gradient: Vuxna utrikes födda som tillbringat en större del av sin uppväxt i Sverige hade lägre sannolikhet att hamna på sjukhus i samband med covid-19. Resultatet pekar på ett nära samband mellan exponering för det svenska samhället under barndomen och sårbarhet vid en hälsokris.

Forskare

Erik Grönqvist

Tram Pham

Oskar Nordström Skans

Olof Åslund

FÖLJ UPPSALA UNIVERSITET PÅ

Uppsala universitet på facebook
Uppsala universitet på Instagram
Uppsala universitet på Youtube
Uppsala universitet på Linkedin