ERC Synergy Grant till kartläggning av historiska ekologiska förändringar i Afrika

Lights inside a metal tunnel

MICADAS – acceleratormasspektrometri som används för isotopanalys av sedimentprover.

Hur påverkade människor och klimat ekologin i Afrika för sex tusen år sedan? Stort ERC-anslag till ett projekt - där isotopanalyser vid Tandemlaboratoriet ingår - för att besvara denna fråga.

Hur påverkade människor och klimat Afrikas biodiversitet innan industrialiseringen? Ett tvärvetenskapligt arkeologiskt projekt lett av forskare vid Universitetet i Oslo (UiO) har som mål att besvara frågan.

Isotopanalyser utförda vid Tandemlaboratoriet är en av flera analysmetoder som ingår i projektet. Projektet har nyligen tilldelats ett ERC Synergy Grant på 12 miljoner euro från Europeiska forskningsrådet.

– Ingen har tidigare bedrivit forskning i denna skala, säger David Wright, projektledare och en av huvudforskarna.

Mellan 2026 och 2028 kommer arkeologiska sedimentprover att samlas in från Malawi, Oman, Uganda, Senegal och Kamerun. Proverna kommer att analyseras med hjälp av organisk geokemi, fossilt pollen och sedimentärt gammalt DNA för att studera bio-organiska bildningsprocesser som ägde rum tillsammans med mänsklig påverkan på landskapet.

– Forskningen har potential att revolutionera hur forskning bedrivs globalt kring samspelet mellan människa och miljö. Dessutom kommer vi att kunna koppla landskapsförändringar mer exakt till förändringar i mänsklig teknologi och markanvändning, vilket i sin tur ökar vår förmåga att förutsäga framtida förändringar med flera magnituders noggrannhet, tillägger David.

Arkeologisk isotopanalys vid Tandemlaboratoriet

Tandemlaboratoriets kol-14-laboratorium kommer att analysera sedimentproverna för att ta fram data om provens ålder och biomarkörer, vilket hjälper till att rekonstruera tidigare vegetation och landskap. Compound-Specific Isotope Analysis (CSIA) kommer att användas för att identifiera olika biomarkörer som är typiska för specifika organismer och processer.

– Att Tandemlaboratoriet är en del av detta unika projekt kan ses som en kvalitetsmarkör för vår forskningskapacitet inom isotopanalys, säger Daniel Primetzhofer, föreståndare för Tandemlaboratoriet.

FÖLJ UPPSALA UNIVERSITET PÅ

Uppsala universitet på facebook
Uppsala universitet på Instagram
Uppsala universitet på Youtube
Uppsala universitet på Linkedin