• uu.se
  • Student
  • Medarbetare
  • Alumn
Uppsala universitet
Sök kurser och program Sök på hela webbplatsen
English
  • Uppsala universitet
  • Student
  • Institutionen för moderna språk
    • Anmälan och registrering
    • Information för studenter
    • Ämneslärarprogrammet: franska, spanska, tyska
    • Kontakt

För dig som är:

  • Student
  • Medarbetare
  • Alumn

Gå direkt till:

  • Bibliotek
  • Press
  • Nyheter
  • Kalendarium
  • Stöd Uppsala universitet
Logga in
  1. Uppsala universitet
  2. Student
  3. Institution
  4. Institutionen för moderna språk
  • Student
  • Institutionen för moderna språk
    • Anmälan och registrering
    • Information för studenter
    • Ämneslärarprogrammet: franska, spanska, tyska
    • Kontakt

Student vid Institutionen för moderna språk

Information för dig som läser någon av våra ca 150 kurser i albanska, finsk-ugriska språk, romanska språk, slaviska språk eller tyska - eller något av våra program.

Anmälan och registrering

Här finns allt du som ny student behöver veta om terminsstarten och om hur du registrerar dig.

Information för studenter

Här hittar du information om tillgodoräknanden, praktik, utlandsstudier, studieavbrott och mycket annat.

Kursexpedition och studievägledning

Tveka inte att kontakta oss på institutionen om du undrar över något!

Meddelanden

  • Terminsstart HT 2026 - information
    12 juni 2026 – Institutionen för moderna språk
    Välkommen att studera vid Institutionen för moderna språk HT 2026! Allt du behöver veta om …
  • Visa fler

För besökare

Besökare hittar information på institutionens externa sidor

För medarbetare

Du som är medarbetare hittar information från institutionen i medarbetaringången

Senast uppdaterad: 2026-10-19

Kontakt

  • Studentservice
  • 018-471 47 10
  • studentservice@uu.se
  • Kontakt
  • Vid akut fara för liv, hälsa eller egendom ring:
  • SOS alarm (00) 112.

Besök oss

  • Våra campus
  • Karta över Uppsala universitet

Genvägar

  • Kursplaner
  • Utbildningsplaner
  • Karriärportalen UU CareerGate
  • Fakulteter
  • Institutioner och centrum
  • Webbutik

Följ Uppsala universitet på

  • Uppsala universitet på Facebook
  • Uppsala universitet på Instagram
  • Uppsala universitet på YouTube
  • Uppsala universitet på LinkedIn
© Uppsala universitet Telefon: 018-471 00 00 Box 256, 751 05 Uppsala
Organisationsnummer: 202100-2932 Momsregistreringsnummer: SE202100293201 PIC: 999985029 Registrator Om webbplatsen Hantera kakor Dataskyddspolicy
Sidansvarig: Anders Gustafsson