Ola Nyström, byggnadsantikvarie
Hallå där Ola Nyström, alumn från Byggnadsantikvarieprogrammet som idag arbetar som byggnadsantikvarie på Gotlands museum!
Vad har du haft för dig sedan du tog din examen på Byggnadsantikvarieprogrammet?
Efter examen stannade jag på Gotland och fortsatte som snickare/murare likt före utbildningen men med en tydligare inriktning mot restaurering. Vid flera restaureringsjobb träffade jag byggnadsantikvarier och med lite tur fick jag möjlighet att börja som timanställd byggnadsantikvarie på Gotlands Museum
Vad jobbar du med idag och vad har du för arbetsuppgifter?
Idag arbetar jag som byggnadsantikvarie och fastighetsansvarig på Gotlands Museum. Arbetssysslorna är varierande men handlar i huvudsak om antikvarisk medverkan vid restaureringar, teknisk projektering inför restaurering, byggprojektledning, antikvariska utlåtanden och konsekvensbeskrivningar inför underhåll och restaurering, m.m.
Fördelen med att jobba på museum är att jag ibland får hjälpa till att bygga utställningar, hålla i guidningar och arbeta med kunskapsuppbyggnad.

Varför valde du Byggnadsantikvarieprogrammet på Gotland?
Som snickare arbetade jag mest med gamla hus och ekonomibyggnader. En kompis tipsade mig om utbildningen och min nyfikenhet styrde mig till Gotland för att testa något nytt.
Vad har du med dig för erfarenheter/upplevelser från din utbildning?
Av många saker som jag har stor nytta av ska särskilt nämnas kursen i byggnadsfysik. Men det viktigaste var nog ändå lärarnas kompetens och deras förmåga att lära ut!
Har du några tips för nyblivna byggnadsantikvarier?
Byggnadsantikvarieutbildningen ger, trots sin nisch, en bred kunskap som går att använda på många vis och arbetsplatser – ta första steget mot ett jobb där möjlighet finns att utveckla kunskaperna från utbildningen, därefter kommer intresse och nyfikenhet styra dig vidare som byggnadsantikvarie.
Publicerat 2026-03-31 Text och bild: Susanna Carlsten