Therese Monstad - Uppsala universitet

Therese Monstad

Universitetslektor vid Institutionen för informatik och media

Telefon:
018-471 10 18
Mobiltelefon:
070-425 03 53
E-post:
therese.monstad@im.uu.se
Besöksadress:
Ekonomikum (plan 3)
Kyrkogårdsgatan 10
Postadress:
Box 513
751 20 UPPSALA
ORCID:
0000-0001-8880-1088

Kort presentation

Univ.lektor, stf. prefekt & bitr. prefekt m ansvar för institutionens utbildning. Min forskning är inriktad mot organisationskommunikation, främst gällande förändring, risk- & kris samt hälsokommunikation. Sedan pandemin har jag varit involverad i samverkan med Region Uppsala inom området hälsokommunikation. För närvarande ingår jag och min kollega, Ylva Ekström, i Region Uppsalas samverkansnätverk vars syfte är att stärka den psykiska hälsolitteraciteten bland invånarna i Uppsala län.

Nyckelord

  • Organisationskommunikation
  • hälsokommunikation
  • förändringskommunikation
  • digital transformation
  • risk- och kriskommunikation
  • materialitet
  • spänningar
  • CCO

Biografi

För att organisationer skall kunna vara konkurrenskraftiga på en globaliserad och digitaliserad marknad med snabba tekniska framsteg är det viktigt att medarbetarna kontinuerligt anpassar sina uppdrag utifrån den föränderliga omvärlden. Av den anledningen måste medarbetarna ha mandat att fatta beslut som rör deras specifika roll. Processer som uppmuntrar medarbetares engagemang och delaktighet är därmed nödvändiga. Dessa processer kräver en kontinuerlig och omfattande samordning genom ett komplext samspel mellan alla medarbetare, inte minst mellan företagsledning och anställda. Dessa interaktioner involverar ett större utbud av kommunikation som också är mer mångsidig än kommunikation i traditionella hierarkiska strukturer. Utmaningen för dagens organisationer är att inneboende i processer vars syfte är att främja delaktighet finns spänningar (i form av motsägelser, paradoxer, ironier och liknande), som produceras och reproduceras i kommunikationen. Både forskare och praktiker är därför intresserade av den kommunikativa konstitutionen och antagandet av spänningar i organisationer.

Det övergripande syftet med min avhandling var att bidra till området organisationskommunikation genom att ge insikt om betydelsen av organisatoriska spänningar i den kommunikativa konstitutionen av organisationer. Mitt intresse ligger alltjämt i hur dessa spänningar, inneboende liksom sprunget ur samspelet, bidrar till den kommunikativa konstitutionen av organisationer. Detta inkluderar studier av kommunikationens roll för samverkan såväl inom organisationer som mellan organisationer och andra externa aktörer och enskilda individer i samhället.

Forskning

CRUSH Covid: (Tidsperiod: 2020--2022)

CRUSH Covid - ett innovativt tvärvetenskapligt forskningsprojekt i samverkan mellan Region Uppsala och forskare från fem olika institutioner vid Uppsala universitet. Syftet med projektet var att kartlägga och försöka dämpa lokala utbrott av covid-19 i Uppsala län.

TROPHY: Att leda digital transformation av fysiska rum (Tidsperiod: 2018-11-15--2021-02-28)

Syftet med detta forskningsprojekt var att utveckla kunskap och verktyg för att underlätta kommunikation (mellan medarbetare, kunder, klienter, besökare och samarbetspartners) i gränslandet mellan det digitala och det fysiska rummet. Målet var att identifiera, och därefter skapa en förståelse för, de faktorer som bidrar till framgångsrik interaktion och kommunikation i detta gränsland. Sådan kunskap bidrar till forskningen på området samtidigt som den kan ge normativ vägledning för chefer i deras ansträngningar för att effektivt leda en organisation mot framgångsrika interaktioner såväl internt som externt. För mer information: https://www.im.uu.se/forskning/projekt/trophy/

Therese Monstad

Publikationer

Urval av publikationer

Senaste publikationer

Alla publikationer

Artiklar i tidskrift

Böcker

Doktorsavhandlingar, monografi

Kapitel i böcker, delar av antologi

Konferensbidrag

Rapporter

FÖLJ UPPSALA UNIVERSITET PÅ

Uppsala universitet på facebook
Uppsala universitet på Instagram
Uppsala universitet på Youtube
Uppsala universitet på Linkedin