Nationalekonomi B: Utvecklingsekonomi
Kursplan, Grundnivå, 2NE675
- Kod
- 2NE675
- Utbildningsnivå
- Grundnivå
- Huvudområde(n) med fördjupning
- Nationalekonomi G1F
- Betygsskala
- Väl godkänd (VG), Godkänd (G), Underkänd (U)
- Fastställd av
- Nationalekonomiska institutionens styrelse, 29 september 2011
- Ansvarig institution
- Nationalekonomiska institutionen
Behörighetskrav
Genomgått Nationalekonomi A 30 hp och godkänd på minst 22,5 hp
Mål
Efter genomgången kurs förväntas studenten kunna:
- beskriva grunddragen av en utvecklingsekonomi
- förklara skillnaderna mellan ekonomisk tillväxt och utveckling samt diskutera olika utvecklingsmått
- verbalt och grafiskt förklara tillväxtteorier och samt diskutera deras brister i samband med u-länder
- identifiera de fundamentala problemen i utvecklingsländer
- kartlägga och granska lämpliga ekonomiska politik för att komma rätta med olika utvecklingsproblem
Innehåll
Kursen börjar med en kort översikt över utvecklingsekonomiernas särdrag och presentera olika mått som används för att mätta utvecklingen samt en diskussion om ekonomisk tillväxt kontra utveckling. Sedan analyseras olika tillväxtteorier följd av en diskussion on statens roll i utvecklingsprocessen, teoretiskt och historiskt. Resten av kursen försöker att behandla speciella frågor som följande:
Vad menas med fattigdom och hur mätts det? Vad är sambandet mellan ekonomisk tillväxt, fattigdom och inkomstfördelning? Är den höga befolkningstakten ett allvarigt problem? Hur har utbildnings- och hälsotrenderna varit i dessa länder de senaste decennierna och hur ser ut de framtida utsikterna? Skall dessa länder industrialisera sig på bekostnad av jordbruket? Skall dessa länder industrialisera sig på bekostnad av jordbruket? Vad menas med bistånd och globalisering, hur påverkas utvecklingsländerna?
Diskussionerna omfattar också diverse ekonomisk politik som kan främja utvecklingen. Jordbrukspolitik, industripolitik och handelspolitik är några sådana exempel. Under kursen används åtskilliga exempel från U-länder i Asien, Afrika och Latin America för att bättre belysa olika aspekter av utvecklingsfrågan.
Undervisning
Undervisningen är på engelska. Den består av föreläsningar med inlagda seminarier.
Examination
Examinationen består av en skriftlig tentamen.
Litteraturlista
- Litteraturlista giltig från och med höstterminen 2024
- Litteraturlista giltig från och med vårterminen 2024
- Litteraturlista giltig från och med vårterminen 2017, version 2
- Litteraturlista giltig från och med vårterminen 2017, version 1
- Litteraturlista giltig från och med höstterminen 2016
- Litteraturlista giltig från och med höstterminen 2015
- Litteraturlista giltig från och med vårterminen 2015
- Litteraturlista giltig från och med höstterminen 2014
- Litteraturlista giltig från och med vårterminen 2014
- Litteraturlista giltig från och med höstterminen 2011