Arbetsgrupp 5: Kärnvapennedrustning i politiskt beslutsfattande och folkrätt
Gruppledarna engagerar regelbundet internationella experter på området, utbyter insikter om effekterna av pågående utveckling i det strategiska sammanhanget och utforskar vägar framåt för att hjälpa till att återuppliva multilaterala vapenkontroll och nedrustningsinsatser.
Forskning, förankrad i SIPRI-personalens och associerades arbete, kommer att försöka fylla väsentliga luckor inom området som identifierats i dessa utbyten. Detta görs genom en fördjupning i ämnen som den tekniska utvecklingens inverkan på kärnkraftsrisker, de regionala säkerhetsdilemmans roll för avskräckning och nedrustning och genusperspektiv på kärnvapenpolitiken.
Gruppen genomför också aktiviteter som syftar till att öka medvetenheten om kärnkraftsfrågor och underlätta karriärinträde för nästa generations nedrustningsexperter. Detta kommer även att ske inom ramen för SIPRI:s uppdrag som samordnare för EU:s konsortium för icke-spridning och nedrustning.
Primära forskningsämnen
- Multilaterala ramverk, processer och mekanismer inom kärnkraftsstyrning
- Begrepp och antaganden som ligger till grund för nedrustning och avskräckning i det samtida sammanhanget
- Den tekniska utvecklingen och dess inverkan på icke-spridning av kärnvapen, vapenkontroll och nedrustning
- Genusperspektiv på kärnvapenpolitiken
Arbetsgruppens ledare: Dr Sibylle Bauer
Dr Sibylle Bauer är chef för forskningsfältet Rustning och nedrustning vid Stockholms internationella fredsforskningsinstitut (SIPRI) med ansvar för SIPRI:s arbete om rustningskontroll, nedrustning och icke-spridning; kontroll av produkter med dubbla användningsområden och vapenhandel; framväxande teknologi; samt vapenproduktion, vapenöverföringar och militära utgifter. Hon är även ordförande för EU:s konsortium för icke-spridning och nedrustning (EUNPDC).
Innan Dr Sibylle Bauer började på SIPRI år 2003 var hon forskare vid institutionen för europeiska studier vid Université Libre de Bruxelles i Bryssel. Hon har en doktorsexamen från Université Libre de Bruxelles och Freie Universität Berlin.

Arbetsgruppens ledare: Dr Wilfred Wan
Dr Wilfred Wan är chef för SIPRI:s massförstörelsevapenprogram. Hans senaste forskning fokuserar på riskreduktion i förhållande till kärnvapen, verifiering av kärnvapennedrustning samt andra frågor kopplade till rustningskontroll och nedrustning. Han har skrivit boken Regional Pathways to Nuclear Nonproliferation (University of Georgia Press, 2018).
Dr Wilfred Wan arbetade tidigare för FN:s institut för nedrustningsforskning (UNIDIR) i Genève. Han har en doktorsexamen i statsvetenskap från University of California, Irvine.

Publikationer
Expanding Perspectives on Nuclear Disarmament
Working Paper Compendium, December 2023
Detta kompendium innehåller bidrag från medlemmarna i AMC:s arbetsgrupp för kärnvapennedrustning i politik och internationell rätt, och av studenter och yrkesverksamma i början av sin karriär, som valts ut efter en öppen utlysning av sammanfattningar. Den första delen av samlingen ger bakgrund och omprövar begreppet "kärnvapennedrustning" och relevanta koncept i det samtida strategiska sammanhanget. Den andra delen av samlingen innehåller originalforskning om en rad ämnen. Dessa har sorterats in i fyra breda tematiska områden:
- Kärnvapenstaternas roll i nedrustningsutrymmet
- Nyckelprocesser och mekanismer som kan hjälpa till att underlätta nedrustningen
- Potentiella effekter av tekniska framsteg
- Ramar och perspektiv som kan hjälpa till att omarbeta nedrustningskoncept
2023
- Erästö, T., More investment in nuclear deterrence will not make Europe safer (Essay, December 2023 )
- Raju, N. and Erästö, T., The Role of Space Systems in Nuclear Deterrence (SIPRI, Stockholm: September 2023)
- Wilfred Wan, Vladislav Chernavskikh (Red.) (2023) Expanding Perspectives on Nuclear Disarmament
- Erästö, T., The Role of Umbrella States in the Global Nuclear Order (SIPRI, Stockholm: June 2023)
2022
- Erästö, T., Revisiting ‘Minimal Nuclear Deterrence’: Laying the Ground for Multilateral Nuclear Disarmament (SIPRI, Stockholm: June 2022)
Kontakt
- Vid frågor om arbetsgruppens forskning och aktiviteter:
- Sibylle Bauer
- Wilfred Wan