Ken Mattson och Gustav Eriksson prisas för banbrytande innovation
Ken Mattsson, professor vid institutionen för informationsteknologi vid Uppsala universitet, har tillsammans med forskarkollegan Gustav Eriksson, postdoktor, utvecklat SoundSim360, en avancerad beräkningsmodell för ljudsimulering.
%20Ken%20Mattson%20och%20Gustav%20Erikson_IMG_8152.jpg)
Ken Mattsson och Gustav Eriksson har utvecklat SoundSim360 som är en ny metod för att kunna simulera buller med stor precision.
Efter 25 års forskning om numeriska algoritmer har de skapat en modell som noggrant tar hänsyn till fysikaliska förhållanden som atmosfärens påverkan och terrängens egenskaper. Detta gör det möjligt att exakt simulera hur ljud sprids över stora områden, inklusive lågfrekventa ljud som infraljud.
SoundSim360 har många potentiella tillämpningsområden, såsom i vindkraftsparker, transportinfrastruktur, impulsljud och inomhusakustik. Med stöd från UU Invest AB siktar projektet nu på att kommersialisera tekniken och ta viktiga steg mot marknaden.
Den talangfulla duon vann också VentureChallenge 2024.
