Nu ger vi Lärarlyftet i Hem och konsumentkunskap med start hösten 2026
Vill du stärka din lärarroll, bredda din ämneskompetens och få ny inspiration till undervisningen? Då är Lärarlyftet i Hem- och konsumentkunskap något för dig.
Vi ger Lärarlyftet i Hem och konsumentkunskap med start hösten 2026 och som avslutas i januari 2028.
Hem- och konsumentkunskap är mer än ett skolämne, det är en livskompetens, där didaktik möter vardagsliv, hållbarhet och praktiskt lärande. Genom Lärarlyftet får du verktyg att skapa meningsfull undervisning som ger eleverna kunskaper de bär med sig långt efter skoltid.
I kursen får du bland annat:
- Arbeta praktiskt och forskningsnära med dina ämneskunskaper utifrån den senaste forskningen inom mat, konsumtion, hållbarhet och ungas vardagsliv.
- Delta i inspirerande seminarier och laborationer tillsammans med andra verksamma lärare, en chans att växa i dialog och dela erfarenheter.
- Utforska hållbar utveckling och kritisk konsumtion, områden som är mer aktuella än någonsin.
- Utveckla förmågan i att planera, genomföra och bedöma undervisning i ett ämne som gör skillnad och rustar eleverna för livet.
För behörighet att söka krävs att du har en anställning som lärare och huvudmans godkännande. Du läser i 50 % studietakt under tre terminer samtidigt som du arbetar. Sista dag för ansökan är den 15 april.
Hoppas att vi ses i höst!