Moa Lindqvist

Kort presentation

Projektsamordnare vid UUniFI, Circus, och affilierad forskare vid Institutionen för idéhistoria (UU). Jag är disputerad i utbildningssociologi och forskar om högre utbildning, forskningspolitik och kunskapsproduktion ur sociologiska, historiska och retoriska perspektiv. Särskilt intresserar jag mig för universitetens samhällsroll, tvärvetenskapens roll i forskning och forskningspolitik och hur akademiska ideal formas och institutionaliseras över tid.

Biografi

Vetenskap för allmänheten

"Under strecket: Universitetets många röster har tystnat", 28 juli 2025, Svenska Dagbladet

Curie Talks: Livet som doktorand – drömtillvaro eller mardröm?, 20 februari 2025. Curie Talks är en samtalsserie om forskningens villkor och arrangeras i samarbete med Sveriges unga akademi och landets lärosäten.

"Debatt: Regeringen låter som ett eko från 1968", Upsala Nya Tidning 2024-04-26.

Signerat: Livet till salu, Fri tanke, 2019-06-19.

Undervisning

Jag har sedan 2012 undervisat inom retorik, utbildningssociologi, utbildningshistoria och idéhistoria vid Uppsala universitet, Högskolan i Gävle och Södertörns högskola. Min undervisning omfattar föreläsningar, seminarier, handledning, examination samt kursansvar och kursutveckling. Under läsåret 2025/2026 var jag vikarierande lektor i idéhistoria vid Södertörns högskola.

Tidigare utbildning

Masterprogram i humaniora, inriktning retorik, Uppsala universitet

Kandidatprogram i retorisk och litterär kommunikation, Uppsala universitet

Moa Lindqvist

Publikationer

Senaste publikationer

Alla publikationer

Artiklar i tidskrift

Doktorsavhandlingar, monografi

Kapitel i böcker, delar av antologi

FÖLJ UPPSALA UNIVERSITET PÅ

Uppsala universitet på facebook
Uppsala universitet på Instagram
Uppsala universitet på Youtube
Uppsala universitet på Linkedin