Ulrika Persson-Fischier
Universitetsadjunkt vid Institutionen för kvinnors och barns hälsa; Centrum för hälsa och hållbarhet
- E-post:
- ulrika.persson-fischier@uu.se
- Besöksadress:
- MTC-huset, Dag Hammarskjöldsväg 14B, 1 tr
75237 Uppsala - Postadress:
- Akademiska sjukhuset
751 85 Uppsala
- Akademiska meriter:
- PhD, Excellent lärare
Kort presentation
Jag är antropolog och abetar brett över universitetets olika områden. Kärnan i min forskning är samverkan, tvärvetenskap, och hållbarhet. Jag är antagen som excellent lärare och ansvarig för masterprogrammet Implementering, transformativt lärande och hållbarhet. Några länkar om mig:
https://www.youtube.com/user/Balticuniversity/search?query=ulrika%20persson-fischier
https://www.uu.se/nyheter/artikel/?id=19022&typ=artikel&lang=sv
https://www.uu.se/nyheter/artikel/?id=18986&typ=artikel&lng=sv.
Nyckelord
- sustainability
- education for sustainable development
- innovation
- resilience
- culture
- anthropology
- entrepreneurship
- tourism business
- collaboration university-society
- transdisciplinary research
- transformative learning
- regeneration
- transformation and disruptive change
- systems change
- complexity and wicked problems
- esdeve007
- ecbuto003
Biografi
Forskningsintressen: Från Sibirien till Stureplan: hållbar utveckling, transformativ innovation och disruptiv systemförändring med transdisciplinärt perspektiv
Min doktorsavhandling i antropologi handlar om urbefolkningar, social klassifikation och Ryssland, och hur antropologer själva skapar "urbefolkningar" genom sina representationer. Forskningen bygger på ett års fältarbete i Republiken Altai i Sibirien.
Efter mitt fältarbete i Sibirien har jag vänt min antropologiska blick mot fenomen som ligger närmare; finansiell riskhantering kring Stureplan, entreprenörskap, besöksnäring och kryssningsindustrin. Jag använder perspektiv kring ekologisk, ekonomisk och social hållbarhet, transformativ innovation och disruptiv systemförändring, komplexitet och wicked problems och transciplinära metoder. Jag är intresserad av risk, hur vi förstår och hanterar risk; miljörisk, finansrisk, sjukdomsrisk och terrorrisk, och förändring; hur vi försöker uppnå en bättre, socialt, ekologiskt och ekonomiskt hållbar värld.
Det kan tyckas som att dessa intressen ligger mycket långt från urbefolkningar i Sibirien, men så är det faktiskt inte. Jag använder samma antropologiska utgångspunkter för att närma mig båda fälten, samma etnografiska metod med deltagande observation och analyserande blick på förgivet tagna kulturella föreställningar. Genom att med metodologisk relativism försöka sätta mig in i hur världen ter sig för de aktörer jag undersöker, och sedan använda breda jämförelser och ser hur delar relaterar till helheten med ett holistiskt perspektiv försöker jag förstå varför gör människor som de gör?
För närvarande är jag intresserad av entreprenörskap, risk och osäkerhet, besöksnäringen och hur man kan uppnå hållbarhet i ett samhälle som Gotland när man plötsligt bestämmer sig för att bygga en ny kryssningskaj för att ta emot stora fartyg och många utländska resenärer som kommer att välla in i Visby över dagen, och av innovation i vården.
- Här diskuterar jag kryssningsindustrin i Radio P4 Gotland
- https://www.extrakt.se/stora-utmaningar-nar-fler-vill-aka-pa-kryssning/. Artikel om min forsknings om hållbar kryssningsturism.
Bakgrund
Jag har stor bredd i min verksamhet, och tycker det är väldigt stimulerande att sätta in antropologin in i nya sammanhang. Min grundutbildning i antropologi, filosofi och idé- och lärdomshistoria har jag läst vid Uppsala universitet och min doktorsgrad tog jag vid Oslo universitet. Jag har också arbetat vid andra institutioner och universitet; CEMUS, Teologiska institutionen och Teknikvetenskaper vid Uppsala universitet och Humanekologi vid Lunds universitet. Nu har jag en stor del av min verksamhet på Campus Gotland.
Undervisning
Jag har stor erfarenhet av att undervisa och handleda på både grund- och masternivå, i allt från antropologi, miljöhistoria, hållbarhet och CSR, ekologisk ekonomi, humanitärt bistånd, kvalitativ metod, entreprenörskap och hållbar destinationsutveckling. Jag har handlett en stor mängd kandidat- och masteruppsatser med många olika disciplinära hemvister. Jag är mycket engagerad i pedagogisk utveckling och Utbildning för hållbar utveckling (ESD, Education for Sustainable development).
Jag har utvecklat flertalet kurser. Jag har bland annat utvecklat en online-modul för hållbarhet, The Mission, tillsammans med min kollega Wolfgang Brunner. The Mission kan användas som ett moment om hållbarhet inom befintliga kurser och program. The Mission finns på SWEDESDs hemsida och är öppen för alla lärare att använda.
Jag är ansvarig för den internationella mastern i Implementering, transformativt lärande och hållbar utevcklig på Swedesd.
Jag har utvecklat den internationella masterutbildningen i Hållbar Destinationsutveckling, som startade hösten 2018 på Campus Gotland. Se: http://teknik.uu.se/nyheter/?tarContentId=736794&languageId=3
Denna utbildning är internationell och tvärvetenskaplig, och lärare från tre vetenskapsområden och många discipliner är involverade. Denna mångvetenskap är en av utbildningens styrkor. Hållbarhet uppnås bara när de sociala, de ekologiska och de ekonomiska dimensionerna samverkar och lyfter varandra. Mångvetenskap är alltså en förutsättning för hållbarhet. Ohållbarhet har uppstått just för att vi haft tendensen att dela upp verkligheten i olika tårtbitar, där olika experter hanterat de olika dimensionerna, utan att de förstått varandra eller samverkat. Att arbeta tillsammans på sådant sätt att de olika kompetenserna understödjer varandra är därför både nödvändigt, ovant och därför svårt och mycket roligt!
En annan styrka med utbildningen är att den ges på Campus Gotland. Detta är ingen slump. Gotland är en destination, en av de viktigaste i hela Östersjön. Gotland är också en region där många olika hållbarhetsinitiativ sker. Utbildningen sker alltså mitt bland både destinationsutveckling och hållbarhetsarbete, och utbildningen sker i nära samverkan med allt detta. Studenterna prövar på hållbar destinationsutveckling redan under utbildningen. Gotland blir caset som vi arbetar med i denna internationella utbildning, och detta konkreta exempel gör det lättare att se det generiska i dessa processer, som sedan studenterna tar med sig hem och är applicerbart på destinationsarbete världen över.
Genom det Erasmus + Capacity building-finansierade projektet LISTO vid Internationella Kansliet (http://www.uu.se/om-uu/internationalisering/samarbetsprojekt/) genomförde jag under våren 2019 genomföra en global kurs i entreprenörskap. Kursen gavs samtidigt vid campus Gotland, Nederländerna, Spanien, Argentina, Uruguay och Argentina. Studenterna hade lärare från alla länder och arbetade i grupper med studenter från alla länder, för att undersöka förutsättningar för entreprenörskap i alla dessa olika delar av världen. Kursen var tekniskt avancerad med videokonferensen med sex olika deltagande universitet samtidigt, men den mest spännande blir de globala, mänskliga mötena som tekniken möjliggör. Nu planerar jag inom ramen för projektet VAMOS en liknande global kurs i hållbar turism. Jag driver också ett Erasmus + Strategic Partnership-finansierat projekt som utveckling utbildning för Hållbart Entrepreneurship.
Forskning
Mina forskningsintressen är vida, och sträcker sig från urbefolkningar i Sibirien genom ettårigt fältarbete, till kritisk granskning av hur antropologin är medskapare av sina studieobjekt, till hur kultur påverkar energianvändning, till hur innovation för e-vård av diabetiker tas emot av av vårdsektorn genom förståelse av hur de materiella, sociala och symboliska dimensionerna av arbetet hänger ihop, till hur finansiell riskhantering fallerar därför att den den inte hanterar kultur och osäkerhet, till hur en ekologiskt, ekonomiskt och socialt hållbar besöksnäring kan byggas upp, till entreprenörskap inom de möjligheter och den osäkerhet byggandet av en ny kryssningskaj i Visby medför, till hur valberedningar och styrelser kan arbeta bättre, och mycket mer.
Hur kan man hantera en så diversifierad mängd forskningsfält? Även om fälten är olika, så närmar jag dem med samma antropologiska perspektiv. I min forskning använder jag antropologiska metoder med långvarigt fältarbete och deltagande observation, där jag genom att göra det de människor jag studerar gör, tillsammans med dem, får en förståelse för hur världen fungerar utifrån deras perspektiv. Sedan anlägger jag antropologiska perspektiv och centrala begrepp som kultur, emiskt/etiskt, jämförelse, metodologisk relativism och holism. Detta ger insikter om varför människor gör som de gör i olika sammanhang, vilket skapar unik förståelse för olika delar av världen. Sådana insikter är inte bara avgörande för att förstå människor, utan också om man vill bygga förändring på kunskap.
Sedan några år tillbaka fokuserar min forskning tematiskt på hållbar destinationsutevckling och hållbar turism, med perspektiv kring transformativ innovation och disruptiv systemförändring, och en transdiscilplinär utgångspunkt för samverkan med samhällsaktörer, och begrepp som resiliens och regeneration, komplexitet och wicked problems.
För närvarande är jag engagerad i ett flertal projekt:
Sustainable Arctic cruise communities: from practice to governance (https://www.nord.no/no/om-oss/fakulteter-og-avdelinger/handelshogskolen/forskning/forskningsprosjekt/Sider/Caring4Cruise.aspx)
Hållbar turism i det nya normala: att lära av pandemin för hållbara innovationer (https://cie.uu.se/industrial-engineering-and-management/research/ongoing-projects/sustainable-tourism/)
Kulturarv, Regional utveckling och innovation (https://cie.uu.se/industrial-engineering-and-management/research/ongoing-projects/cultural-heritage/)
Hållbara besök på Påskön (Rapa Nui): Glokala perspektiv (https://cie.uu.se/industrial-engineering-and-management/research/ongoing-projects/rapa-nui/)
Fishing for sustainability: conditions for sustainable fishing tourism on Gotland (https://www.cie.uu.se/industriell-teknik/forskning/pagaende-projekt/hallbart-fiske/)
What´s next for lifestyle entrepreneurs in hospitality?
Jag är huvudhandledare åt Marije Poort, som forskar om hållbart entreprenörskap och innovation inom destinationsutveckling och Living Lab och biträdande handledare till Fie Broker-Bulling, som forskar om naturturism.

Publikationer
Senaste publikationer
An Enabling Approach to Sustainability Transformations in Tourism
Ingår i Leisure Sciences, s. 1-24, 2025
Managing cruise volume at Nordic cruise destinations
Ingår i Scandinavian Journal of Hospitality and Tourism, s. 1-18, 2025
Ingår i Frontiers of entrepreneurship research, 2024
Open spaces for co-creation: a community-based approach to tourism product diversification
Ingår i Scandinavian Journal of Hospitality and Tourism, s. 94-113, 2023
- DOI för Open spaces for co-creation: a community-based approach to tourism product diversification
- Ladda ner fulltext (pdf) av Open spaces for co-creation: a community-based approach to tourism product diversification
Uppsala universitet, Avdelningen för Globala samarbeten, 2023
Alla publikationer
Artiklar i tidskrift
An Enabling Approach to Sustainability Transformations in Tourism
Ingår i Leisure Sciences, s. 1-24, 2025
Managing cruise volume at Nordic cruise destinations
Ingår i Scandinavian Journal of Hospitality and Tourism, s. 1-18, 2025
Open spaces for co-creation: a community-based approach to tourism product diversification
Ingår i Scandinavian Journal of Hospitality and Tourism, s. 94-113, 2023
- DOI för Open spaces for co-creation: a community-based approach to tourism product diversification
- Ladda ner fulltext (pdf) av Open spaces for co-creation: a community-based approach to tourism product diversification
Ingår i International Journal of Health Policy and Management, s. 2261-2271, 2022
- DOI för What Managers Find Important for Implementation of Innovations in the Healthcare Sector: Practice Through Six Management Perspectives
- Ladda ner fulltext (pdf) av What Managers Find Important for Implementation of Innovations in the Healthcare Sector: Practice Through Six Management Perspectives
The path to responsible cruise tourism in Isafjördur
Ingår i Special issues in responsible tourism, s. 100-103, 2022
More or less?: A conjunctural analysis of differing views on the development of cruise tourism
Ingår i Studia Periegetica, s. 49-70, 2021
- DOI för More or less?: A conjunctural analysis of differing views on the development of cruise tourism
- Ladda ner fulltext (pdf) av More or less?: A conjunctural analysis of differing views on the development of cruise tourism
“Authenticity” as a Pathway to Sustainable Cultural Tourism?: The Cases of Gotland and Rapa Nui
Ingår i Sustainability, 2021
- DOI för “Authenticity” as a Pathway to Sustainable Cultural Tourism?: The Cases of Gotland and Rapa Nui
- Ladda ner fulltext (pdf) av “Authenticity” as a Pathway to Sustainable Cultural Tourism?: The Cases of Gotland and Rapa Nui
The Impact of a Global Crisis on Areas and Topics of Tourism Research
Ingår i Sustainability, 2021
- DOI för The Impact of a Global Crisis on Areas and Topics of Tourism Research
- Ladda ner fulltext (pdf) av The Impact of a Global Crisis on Areas and Topics of Tourism Research
Ingår i Sustainability, 2020
- DOI för Mapping Master Students' Processes of Problem Solving and Learning in Groups in Sustainability Education
- Ladda ner fulltext (pdf) av Mapping Master Students' Processes of Problem Solving and Learning in Groups in Sustainability Education
Ingår i Benbiten: Osteologiska föreningens tidskrift, s. 9-18, 2009
Artiklar, forskningsöversikt
What is interdisciplinarity in the study of sustainable destination development?
Ingår i Sustainability, 2021
- DOI för What is interdisciplinarity in the study of sustainable destination development?
- Ladda ner fulltext (pdf) av What is interdisciplinarity in the study of sustainable destination development?
Böcker
Uppsala universitet, Avdelningen för Globala samarbeten, 2023
Doktorsavhandlingar, monografi
Kapitel i böcker, delar av antologi
Ingår i Reframing the Case Method in Entrepreneurship Education, s. 150-162, Edward Elgar Publishing, 2022
- DOI för Fishing for sustainability: a case about recreational fishing, tourism, and sustainable entrepreneurship
- Ladda ner fulltext (pdf) av Fishing for sustainability: a case about recreational fishing, tourism, and sustainable entrepreneurship
Anthropology and humanitarian action?
Ingår i International Humanitarian Action, s. 321-338, Springer, 2017
Ingår i Mänskliga kvarlevor - ett problematiskt kulturarv, Etnografiska museet, Stockholm, 2010
Konferensbidrag
Ingår i Frontiers of entrepreneurship research, 2024
Sustainable cruise tourism? A comparison between two island destinations
2022
2020
Sustainability in conflict: A study of cruise tourism to Gotland
2019
Public and private networks in tourism –: barriers to network identity construction and commitmen
2019
Developing Intercultural Competences For Entrepreneurship Among Students Through Virtual Exchange
2019
Assessment, examination and grading –: the last step in the ESD ladder?
2019
A joint search for sustainable cruise tourism
2019
Sustainable destionation development and cruise tourism: perspectives from an island
2019
How can tourism education contribute to sustainability?
2018
How can entrepreneurship contribute to sustainability?
2018
Ingår i Panel 044: Teaching and learning anthropology and ethnography in transforming contexts: objectives, practices, pedagogies and challenges [Teaching Anthropology Network], 2018
Cruise tourism as a path to a sustainable future?: The ethnographic case of Gotland, Sweden
2018
Öarna vi älskar ihjäl: Hållbar besöksnäring
2018
DMOs as cargo cults?: A (provocative) perspective on destination management
2018
To teach entrepreneurship in an international classroom
2018
Varför gör människor som de gör?: Antropologiska perspektiv från Sibirien till Stureplan
2018
Design thinking for the implementation of innovations in the healthcare sector
Ingår i DESIGN THINKING FOR THE IMPLEMENTATION OF INNOVATIONS IN THE HEALTHCARE SECTOR, 2018
Infrastructure and overheating - the case of a new cruising quay in Visby, Gotland
2017
When Culture is Everywhere: The case of financial risk management
2017
2017
Nationaldagsfirande: Antropologiska perspektiv
2017
Fältarbete i Sibirien: Antropologisk forskning
2017
2017
2017
Varför gör människor som de gör?: Antropologiska perspektiv på kultur, risk och hållbarhet
2017
Antropologi och arbete - vad kan egentligen antropologer?
2017
Sheep on a slide: About a culture of scepticism among healthcare professionals
Ingår i Sheep on a slide, 2016
2016
Finans, risk och kultur: Antropologiska perspektiv
2016
The Totemic Healthcare Organization
2016
Cruising tourism to Gotland as cargo cult?
2016
Varför gör de inte som vi säger?: Diabetes, kultur och antropologi
2015
Att välja styrelseledamöter: Antropologiska perskriv på kultur, lokalsamhäller och utveckling
2015
Varför gör de inte som vi säger?: Antropologiska perspektiv på kultur, risk och diabetes
2014
Varför gör människor som de gör?: Finans, risk och kultur: antropologiska perspektiv
2011
Varför gör människor som de gör?: Antropologiska perspektiv på antropologi, kultur och risk
2010
Manuskript (preprint)
Rapporter
2022
2014