Från studentproblem till studieplattform

Från studentliv till startup: Isabel Storgårds, Andreas Melander och Eric Götborg utvecklar det AI-baserade verktyget Tentaklar. Foto: Mikael Wallerstedt, Uppsala universitet
När tre studenter vid Uppsala universitet upplevde hur svårt det var att plugga effektivt valde de att utveckla ett nytt digitalt verktyg. Resultatet blev Tentaklar – en tjänst som vuxit fram ur studenters behov och ett växande intresse för hur AI kan användas i utbildning.
För många studenter kan det vara en utmaning att hitta en studieteknik som fungerar. Det menar Isabel Storgårds, Andreas Melander och Eric Götborg som under sina kurser upplevde att studierna ofta kom att handla om att jaga tidigare tentor snarare än om att försöka förstå innehållet på djupet. Och det gällde inte bara dem själva, utan även andra studenter de lärde känna. Ur den insikten växte idén till Tentaklar, ett digitalt läroverktyg framtaget för studenter.
–Vi märkte hur mycket tid som gick åt till att leta material och försöka förstå vad som var viktigast inför en tenta. Det var utgångspunkten för att börja utveckla ett AI-baserat verktyg som kunde stödja den processen, säger Andreas Melander.
I dag kan användare ladda upp kursmaterial, skapa nya instuderingsfrågor och bygga egna övningstentor. Grundarna beskriver syftet som att ge studenter fler sätt att repetera och tillägna sig kursinnehåll.
– Alla lär sig olika och med rätt metoder kan fler hitta ett sätt som fungerar för dem, säger Isabel Storgårds som ser AI som en möjlighet att skapa mer jämlika studieförutsättningar.
Ett sammansvetsat team
Idén tog form parallellt med studierna, något som enligt grundarna varit lärorikt och intensivt. Arbetet har tidvis drivits under både dag- och nattetid från en lägenhet på 25 kvadrat.
– Det som är viktigast är vårt samarbete. Teamet är allt! Vi har olika bakgrunder och kompletterar varandra samtidigt som vi vill lägga vår tid där vi kan göra störst skillnad. Det har gjort att idén på några månader har vuxit till en plattform med några tusen användare, säger Eric Götborg.
Trots att två av grundarna nu pausat sina studier för att helhjärtat satsa på utvecklingsarbetet, framhåller de alla universitetets betydelse. Möten med andra studenter och vägledning från både lärare och innovationsstöd har varit viktigt i processen, och kommer att vara det fortsatt.

Utvecklingen av Tentaklar sammanfaller med att frågor om AI blir allt mer aktuella inom högre utbildning. Foto: Mikael Wallerstedt, Uppsala universitet
AI som del av framtidens utbildning
Utvecklingen av Tentaklar sammanfaller med att frågor om AI blir allt mer aktuella inom högre utbildning, precis som inom samhället i övrigt.
Grundarna menar att tekniken kan bidra till mer individanpassade sätt att studera, men att användningen behöver ske med tydliga ramar och ett tydligt syfte.
– Vi ser att många studenter är osäkra på vad som är tillåtet och att en del lärare oroar sig för fusk. Det är synd om det tar stopp där. Rätt använt ska AI förstärka lärandet utan att vare sig ersätta lärarens eller studentens insats, säger Isabel Storgårds.
Trots att de har en bredare vision för hur AI kan användas i utbildningssammanhang betonar de att arbetet måste ske stegvis.
– Har man en större idé måste man börja i det lilla. För oss blev Tentaklar ett första steg, säger Andreas Melander.
Även om teamet just nu fokuserar på att vidareutveckla verktyget vill de prata mer – inte mindre – med både studenter, forskare och lärare.
– Vi vill lyssna på många perspektiv. För att bygga bra verktyg måste man förstå behoven på riktigt, säger Isabel Storgårds.
Sara Gredemark
Teamet bakom idén
Tentaklar är en startup inom edtech-området som bygger ansvarsfull AI för studenter och utbildning. Företagets grundare är tidigare och nuvarande studenter vid Uppsala universitet:
Isabel Storgårds, vd: Har studerat företagsekonomi och fristående kurser inom bland annat pedagogik.
Andreas Melander, produktutveckling: Har studerat företagsekonomi.
Eric Götborg, affärsutveckling: Studerar på kandidatprogrammet i ekonomi.
Deras tips och råd till studenter som vill utveckla idéer
- Börja i liten skala och testa en enkel lösning på ett tydligt problem
- Håll inte idén hemlig utan prata om den tidigt
- Bygg ett team och välj samarbetspartners som kompletterar dig
- Bygg stegvis och justera utifrån den feedback du får
- Prioritera tid och fokus på det som driver projektet framåt
- Ta chansen – allt är inte perfekt från start