”Det finns så många supercoola saker att göra på SciFest”

Vetenskapsfestivalen SciFest 2025 är här och nästa generation läkemedelsexperter fyller just nu Farmaceutiska fakultetens monter för att lära sig mer om mediciner. ”Det är alltid lika roligt att se hur inspirerade alla barn blir när de upptäcker våra aktiviteter” säger Ulrika Yngve, forskare vid Uppsala universitet och SciLifeLab med många års erfarenhet av SciFest.
Fyrishovs mässhallar surrar av energi när vetenskapsfestivalen SciFest 2025 drar igång – och få montrar lockar större publik än Farmaceutiska fakultetens där mängder av framtida experter utforskar hur roligt läkemedelsforskning kan vara. Vid en station möter vi Clara, Kimmy och Emma-Li från Internationella Engelska Skolans klass 4 som är fullt fokuserade på att bygga läkemedelsmolekyler på tid. Goodie-bags hägrar, men lite hinner de berätta om sin dag på Fyrishov.

Glada vinnare av Goodie-bags vid SciFest 2025
– Det är hur kul som helst här på SciFest. Vi provade nyss att experimentera med jordgubbs-DNA och nu börjar vi få ihop de här molekylerna också. Att jobba som forskare verkar väldigt roligt och är absolut något vi kan tänka oss när vi blir stora, säger tjejerna alldeles innan de visar upp tre perfekta molekyler och belönas med varsin välfylld tygpåse (”bäst på hela SciFest”)
SciFest lockar varje år 8000 vetgiriga besökare i alla åldrar till Uppsala och Fyrishovs mässhallar. Under tre intensiva dagar väntar ett välfyllt populärvetenskapligt smörgåsbord, och till de absoluta favoriterna hör Farmaceutiska fakultetens Virtual Reality-äventyr bland molekyler och proteiner i människokroppen. När vi klarat kön har en kille i färgglad t-shirt just tagit på sig den eftertraktade utrustningen.
– Det är första gången jag är på SciFest och det finns så många supercoola saker att göra här. Min pappa jobbar på Uppsala universitet, och när han berättar om vad han gör på sitt arbete låter det rätt spännande, så jag kanske också blir forskare i framtiden, konstaterar pojken innan han kastar sig ut i en hisnande digital åktur.
Till de nya aktiviteter Farmaceutiska fakulteten utvecklat till SciFest 2025 hör Diabetesspelet där deltagarna hjälper en diabetespatient att hålla sina blodsockernivåer på rätt höjd. Patienten må vara digital, men allt annat är högst verklighetstroget och det är tur att Alissa från Domarringens klass 4 har koll på läget när hon matar in värden som visar sig vara helt rätt.

Ulrika Yngve, läkemedelsforskare med mångårig erfarenhet av SciFest
– Min pappa har diabetes och jag vet hur han brukar göra så spelet var ganska lätt! Jag och min kompis har precis kommit hit, så vi har bara hunnit med lite grann av allt vi vill prova. Före Diabetesspelet var vi vid en monter där vi skrev på en vägg vad vi tycker om AI (”lite för många som vill hålla på med”). Nu ska vi vidare och testa fler saker, säger Alissa som tycker att livet som forskare verkar intressant, men helst vill hon jobba som designer när hon blir vuxen.
Imorgon fredag välkomnar SciFest ytterligare tusentals skolelever till prova på-aktiviteter och möten med några av Sveriges absolut främsta forskare – bland dem Farmaceutiska fakultetens sömnexpert Christian Benedict som kommer till Fyrishov för att besvara ungas frågor om nattliga vanor. Under lördagen bjuder festivalen traditionsenligt in allmänheten, och fakultetens forskare är redo för fortsatt anstormning från framtida läkemedelsexperter.
– Det är alltid lika roligt att se hur inspirerade alla barn blir när de när de upptäcker våra aktiviteter, och det är helt omöjligt att inte bli imponerad av deras uthållighet och koncentration när de bygger molekyler. Flera av eleverna passar dessutom på att ställa frågor om läkemedel och kemi, och hela festivalen präglas verkligen av en härlig stämning, säger Ulrika Yngve, forskare i läkemedelskemi med många års erfarenhet av SciFest.
När SciFests första dag accelererar mot toppspeed är energin påtaglig bland alla unga besökare som upplever sina allra första möten med vetenskap – men helt säkert inte det sista!
Se filmen om SciFest
Fakta
- SciFest är en vetenskapsfestival med ett brett utbud av workshops, shower, tävlingar, forskarträffar och föredrag.
- SciFest 2025 pågår 9–11 oktober i Fyrishov, Uppsala
- Det första SciFest ägde rum 2012 i regi av Uppsala universitet. Idag samarrangeras SciFest av Uppsala universitet och SLU.
text & foto: Magnus Alsne