Ny teknik skapar skräddarsydda t-cellsarméer mot cancer

I en aktuell avhandling presenterar forskare vid Uppsala universitet en teknik med potential att skräddarsy behandlingar för att bota majoriteten av alla cancersjukdomar. ”Studier i möss bekräftar att vår läkemedelsplattformen fungerar på olika tumörmodeller och förhoppningsvis påbörjar vi kliniska studier redan inom ett par år” säger Ida Laurén, doktorand vid Institutionen för farmaci.
I år kommer fler än 60 000 svenskar att drabbas av cancer – ett begrepp som omfattar 200 olika sjukdomar. Med tillgång till allt mer avancerade behandlingar lyckas vården hjälpa allt fler patienter att överleva sin cancer, dock ofta till priset av svåra biverkningar. Immunoterapiernas genombrott har därför gett vårdens verktygslåda viktig förstärkning och i en aktuell avhandling vid Uppsala universitet introducerar Ida Laurén en läkemedelsplattform med potential att ytterligare avancera läkarnas position i kampen mot cancersjukdomarna.

– Med avstamp i tidigare framsteg har vi utvecklat en läkemedelsplattform som är ett slags vaccin, där vi tränar immunförsvaret i syfte att kunna bekämpa flera olika former av tumörsjukdomar. Vi publicerade nyligen våra senaste resultat i Nature Communications, och när vi presenterar vår forskning vid vetenskapliga konferenser väcker det stort intresse i forskarvärlden, konstaterar Ida Laurén, doktorand vid Institutionen för Farmaci.
Immunoterapier använder vårt immunförsvar för att behandla sjukdomar och i centrum för den nya plattformen är en unik antikropp, vars förmåga att binda till våra dendritceller samtidigt som den transporterar ett tumörantigen leder till aktivering av just de T-mördarceller som kan döda den specifika tumören.
– Med vår läkemedelsplattform kan man med ett vävnadsprov från tumören individanpassa behandlingen genom att producera antigen som är unikt för den enskilda patienten. Det möjliggörs via en peptidsekvens som fästs till antikroppen utan behov av kemisk sammansättning. Vi har testat plattformen på både tjocktarmscancer och lungcancer i möss och ser vi att den effektivt dödar tumörcellerna utan att orsaka toxiska bieffekter. Nästa nivå är klinisk studie i människa och med rätt finansiering tar vi förhoppningsvis steget redan inom ett par år, säger Ida Laurén.

Sara Mangsbo och Ida Laurén vid SciLifeLab, BMC
Läkemedelsplattformen är utvecklad av Sara Mangsbo, professor i proteinläkemedel och antikroppsläkemedel, i nära samverkan med SciLifeLab och Johan Rockberg, professor i antikroppsteknologi och riktad evolution vid KTH. Mangsbo och Rockberg har tillsammans med Ida Laurén och andra forskare grundat bioteknikföretaget Strike Pharma som idag leder det fortsatta arbetet med att utforska antikroppens potential inom målriktad leverans.
– Jag anslöt till Saras grupp som masterstudent år 2018 och vi har sedan dess gjort stora framsteg för att möjliggöra en skräddarsydd individanpassad cancerbehandling. Denna anpassning ger en mer målinriktad terapi som förhoppningsvis även minskar svåra biverkningar. Det har varit en fantastisk resa att vara delaktig i och jag hoppas verkligen att vi lyckas ta vår läkemedelsplattform hela vägen till patienterna, säger Ida Laurén.
Fakta
- Ida Laurén försvarar sin avhandling onsdag 28 maj 2025, kl. 09.15 i hörsal A1:107a, BMC.
- Handledare är Sara Mangsbo, professor i protein- och antikroppsläkemedel, Uppsala universitet.
- Opponent är Ann White, Senior Director of Translational Science, Mestag Therapeutics (UK).
Kontakt
Ida Laurén, doktorand
Institutionen för farmaci
Ida.Lauren@uu.se
Text & Foto: Magnus Alsne