Världens tillstånd och individens ansvar: att leva inför andras lidande
Kursplan, Grundnivå, 5RT803
Kursen är avvecklad.
- Kod
- 5RT803
- Utbildningsnivå
- Grundnivå
- Betygsskala
- Godkänd (G), Underkänd (U)
- Fastställd av
- Teologiska fakultetens dekanus, 15 juni 2007
- Ansvarig institution
- Teologiska institutionen
Allmänt
Kursen utgör fristående kurs.
Kursplanen är fastställd 2007-06-15 av Teologiska institutionens dekanus.
Kursplanen gäller fr.o.m. 2007-07-01
Behörighetskrav
Grundläggande behörighet
Mål
Kursen är en av Uppsala universitets så kallade bildningskurser. Ett mål med dessa framväxande bildningskurser – och denna kurs – är att hjälpa studenterna utvecklas till medkännande individer med engagemang för andra människors problem.
Efter avslutad kurs förväntas studenten kunna:
(1) reflektera över och analysera frågor som rör aktivitet och passivitet i relation till andras lidande
(2) undersöka denna typ av frågor genom intervjuer och litteratursökning
(3) skriva om denna typ av frågor i en längre essä, liksom i en kortare nätbaserad text.
(4) diskutera denna typ av frågor i seminariediskussioner
Innehåll
Kursen undersöker hur människors etiska respons ser ut till det Susan Sontag en gång kallade "the simultaneity of wildly contrasting human fates." Hur bör vi leva i en värld med mycket stor ojämlikhet och ständigt våld? Vad bör vi göra när andra människor skadas? Vilka skyligheter har de som har det bra gentemot de som lider?
En angränsande fråga är hur individer hitta mod och energi att konfrontera orättvisa, kämpa mot brutalitet och att leva upp till sina visioner om det goda. Hur och under vilka omständigheter, och med vilka förberedelser, kan människor bli modiga i arbetet med vad de anser vara en bättre värld?
Dessa centrala frågor leder fram till ett antal relaterade problem om kollektiva konsekvenser av individuella beslut: Hur kommer personliga beslut om konsumtion, karriär och barnuppfostran påverka en vidare livsvärld? Har globaliseringen skapat nya sammanhang för humanitärt arbete och politiskt engagemang? Vad innebär det att leva medvetet för att befrämja en samvetsgrann religiös eller sekulär livsstil? Vilken vägledning kan religiösa gemenskaper erbjuda för dem som kämpar för en vision av det goda? Hur kan man bli en erkänd intellektuell eller förespråkare för förändring?
Undervisning
Som komplement till föreläsningar och seminarier, kommer en stor del av kursen att bestå av intervjuer som studenterna genomför i klassrummet med inbjudna gäster om deras val, misstag, rädslor, förhoppningar, källor till mod, stunder av missmod – liksom om deras analyser av medborgerligt engagemang och demokrati. Innan varje intervju läser studenterna material av eller om gästen och förbereder frågor. Gästen ger inte någon föreläsning: efter att en gäst introducerats börjar studenterna ställa frågor. Detta format uppmuntrar deltagande och ger övning i demokratiska överläggningar.
För att möjliggöra vidare diskussion mellan studenter och läraren anordnas flera luncher och middagar tillsammans. Dessa är frivilliga och öppna för alla deltagare i kursen.
Examination
Kursen kräver att studenten:
1) läser angiven litteratur inför varje undervisningstillfälle
2) deltar i varje undervisningstillfälle. Missad undervisning kan kompenseras genom en extra kortare skivuppgift.
3) deltar i intervjugruppen under en vecka. Gruppen väljer litteratur och förbereder frågor till ett av intervjutillfällena i klassrummet.
4) skriver en kort kommentar efter varje intervjutillfälle på kursens Internet plats.
5) gör ett inhopp i den allmänna debatten, genom deltagande i en pågående svensk eller internationell debatt. Vanligtvis sker detta i en grupp av och två eller tre studenter. Varje grupp presterar sedan kort sitt arbete för de övriga studenterna på kursen.
6) gör en kort hemskrivning, som skall lämnas in en vecka efter avslutad undervisning.
Övriga föreskrifter
Kursen är en av Uppsala universitets framväxande så kallade bildningskurser, ett antal ämnesövergripande kurser för studenter från skilda akademiska områden.
Övergångsbestämmelser
Personer som läst denna kurs enligt äldre kursplan har möjlighet att tentera kursen enligt den kursplanen inom två år efter kurstillfället. Om särskilda skäl föreligger, kan sådan omtentamen ske även senare. Normalt ges inte undervisning enligt äldre kursplan.