Fredsarbetare och rättvisekämpar
Kursplan, Avancerad nivå, 5RT924
- Kod
- 5RT924
- Utbildningsnivå
- Avancerad nivå
- Huvudområde(n) med fördjupning
- Kyrko- och missionsstudier A1N, Religionshistoria och religionsbeteendevetenskap A1N
- Betygsskala
- Väl godkänd (VG), Godkänd (G), Underkänd (U)
- Fastställd av
- Teologiska fakultetens dekanus, 12 juni 2009
- Ansvarig institution
- Teologiska institutionen
Allmänt
Kursen ingår i mastersprogrammet i Religion i fred och konflikt.
Behörighetskrav
Högskolestudier om minst 180 hp, där huvudområdet utgörs av minst 90 hp vid
teologisk, historisk-filosofisk, språkvetenskaplig, utbildningsvetenskaplig
eller samhällsvetenskaplig fakultet, eller motsvarande. Dessutom gymnasiekurs Sv B/Sv2 B eller motsvarande.
Mål
Efter avslutad kurs förväntas studenten kunna:
- Kritiskt analysera olika former av biografier
- Problematisera individers betydelse för samhällsförändring
- Tillämpa insikter från tidigare generationer av aktivister på aktuella samhällsfrågor
- Jämföra olika skribenters och forskares skildringar av samma personer och händelser och ta ställning till olika former av förklaringar
Innehåll
Kursen tar sin utgångspunkt i ett antal olika Gandhi-biografier och diskuterar utifrån dessa olika sätt att beskriva, förklara och ta ställning till rörelser och personer som verkar/har verkat för fred och rättvisa. Kursen presenterar olika teoretiska perspektiv hämtade från historia, litteraturvetenskap, psykologi, antropologi och religionsvetenskap på biografin som genre och på frågan om individens betydelse för samhällsförändring.
Undervisning
Kursens uppläggning möjliggör för de studerande att bedriva studier på distans. Undervisningen koncentreras till ett begränsat antal obligatoriska samlingar och kontakten mellan lärare och de studerande sker via en kursportal.
Examination
Kursen examineras genom aktivt deltagande i seminariediskussioner samt genom och muntliga och skriftliga redovisningsuppgifter.
Övergångsbestämmelser
Personer som läst enligt denna kursplan har möjlighet att tentera kursen enligt samma kursplan inom två år efter kurstillfället. Om särskilda skäl föreligger, kan sådan omtentamen ske även senare. Normalt ges inte undervisning enligt äldre kursplan.