Mikrobiell genetik
Kursplan, Grundnivå, 1BG201
- Kod
- 1BG201
- Utbildningsnivå
- Grundnivå
- Huvudområde(n) med fördjupning
- Biologi G2F
- Betygsskala
- Med beröm godkänd (5), Icke utan beröm godkänd (4), Godkänd (3), Underkänd (U)
- Fastställd av
- Teknisk-naturvetenskapliga fakultetsnämnden, 30 augusti 2018
- Ansvarig institution
- Institutionen för biologisk grundutbildning
Behörighetskrav
80 hp biologi motsvarande basblocket i biologi inom Kandidatprogram i biologi/molekylärbiologi.
Mål
Efter godkänd kurs ska studenten kunna:
- förklara processerna bakom mutationer och andra genetiska förändringar
- identifiera och särskilja genetiska regleringsmekanismer på olika nivåer
- lösa teoretiska och praktiska problem i genetisk analys, särskilt avseende genetisk kartläggning och stamkonstruktion
- identifiera gener och mutationer i icke-annoterade sekvensdata från databanker med hjälp av relevanta bioinformatikprogram
- planera basala försök i mikrobiell genetik avseende att klarlägga fenotyper och deras samband med genotypen
- använda vanliga metoder i mikrobiell genetik
- beskriva och sammanfatta experimentellt arbete på korrekt sätt i en laboratoriejournal.
Innehåll
Mekanismer bakom stabilitet och förändringar i mikrobiella genom . Mekanismer bakom informationsflödet från DNA till proteiner och de mångfaldiga nivåer där detta genuttryck kan regleras . Genetiska aspekter på extrakromosomala element som bakteriofager och plasmider. Genetiska metoder för att konstruera, kartlägga och flytta mutationer och för att mäta genuttryck och genom övningar i problemlösning vid seminarier där vetenskapliga data analyseras. Laborationer där studenterna genom stamkonstruktioner, selektion och screening bekantar sig med viktiga och vanliga metoder i mikrobiell genetik. Noggrant journalförande av laborativt arbete.
Undervisning
Undervisningen ges i form av föreläsningar, seminarier och laborationer. Deltagande i seminarier och laborationer är obligatoriskt.
Examination
Delkurser: Övningar 3 hp; Laboratoriejournal 2 hp; Teori I 5 hp; Teori II 5 hp Delkursen övningar fordrar aktivt deltagande i laborationer och seminarier. Delkursen laboratoriejournal fordrar laborationsrapporter. Teorin examineras genom två skriftliga prov. Det ena avser teoretisk kunskap, det andra analys av data och problem varav en del i anslutning till labbkursen.
Om särskilda skäl finns får examinator göra undantag från det angivna examinationssättet och medge att en enskild student examineras på annat sätt. Särskilda skäl kan t.ex. vara besked om särskilt pedagogiskt stöd från universitetets samordnare för studenter med funktionsnedsättning.
Övriga föreskrifter
Kursen kan ej samtidigt tillgodoräknas med 1BG389 Mikrobiell genetik D.
Litteraturlista
- Litteraturlista giltig från och med höstterminen 2024, version 2
- Litteraturlista giltig från och med höstterminen 2024, version 1
- Litteraturlista giltig från och med höstterminen 2023
- Litteraturlista giltig från och med höstterminen 2020
- Litteraturlista giltig från och med höstterminen 2019
- Litteraturlista giltig från och med höstterminen 2015
- Litteraturlista giltig från och med höstterminen 2010
- Litteraturlista giltig från och med höstterminen 2007