Hållbar utveckling - synsätt och visioner
Kursplan, Avancerad nivå, 1MV554
- Kod
- 1MV554
- Utbildningsnivå
- Avancerad nivå
- Huvudområde(n) med fördjupning
- Hållbar utveckling A1N
- Betygsskala
- Med beröm godkänd (5), Icke utan beröm godkänd (4), Godkänd (3), Underkänd (U)
- Fastställd av
- Teknisk-naturvetenskapliga fakultetsnämnden, 26 februari 2025
- Ansvarig institution
- Institutionen för geovetenskaper
Behörighetskrav
Examen på grundnivå om minst 180 hp. Engelska 6. (Med en svensk kandidatexamen uppfylls kravet på engelska.)
Mål
Efter godkänd kurs ska studenten kunna:
- kritiskt analysera och utvärdera olika normativa världsbilder och visioner som ligger till grund för hållbar utveckling som en framväxande agenda;
- tillämpa rättvise- och tidsdimensioner vid granskning av nuvarande och framtida hållbarhetsutmaningar;
- identifiera och kritiskt reflektera över hur den egna akademiska bakgrunden och perspektiven förhåller sig till hållbar utvecklings rättvise- och tidsdimensioner.
Innehåll
Kursen ger en djupgående och kritisk granskning av normativa världsbilder och visioner som ligger till grund för förståelsen av begreppet hållbar utveckling, med betoning på rättvise- och tidsdimensioner som ofta är sammankopplade. Centrala teman i kursen inkluderar "klyftan" mellan Nord och Syd och frågan om hur skillnader i ekonomiskt välstånd, tillgång till resurser och miljöpåverkan påverkar tolkningen av hållbar utveckling. Begrepp som intra- och intergenerationell rättvisa, brådska, spårbundenhet och rättvis hållbarhet undersöks för att illustrera hur rättvise- och tidsaspekter av hållbar utveckling är sammanlänkande på kort och lång sikt. Kursen ger utrymme för studenter att utveckla en nyanserad förståelse av olika normativa perspektiv som formar begreppet hållbar utveckling.
Undervisning
Undervisningen består av föreläsningar, workshops och seminarier. Föreläsningarna ges av gästföreläsare från olika akademiska discipliner och andra relevanta samhällssektorer. Stort utrymme ges till aktivt studentdeltagande och kritisk reflektion.
Examination
Studenten examineras genom skriftliga förberedelser inför och aktivt deltagande vid seminarier och workshops (3 hp), samt genom en skriftlig uppgift (2 hp).
Om särskilda skäl finns får examinator göra undantag från det angivna examinationssättet och medge att en enskild student examineras på annat sätt. Särskilda skäl kan t.ex. vara besked om särskilt pedagogiskt stöd från universitetets samordnare för studenter med funktionsnedsättning.
Övriga föreskrifter
Omexamination av aktivt deltagande sker i första hand genom omseminarium. Om student efter erbjudet omseminarium inte uppnått godkänt på de moment som kräver aktivt deltagande kan examinator även här besluta om en alternativ examinationsform.