Fördjupning i marknadsföring och organisation
Kursplan, Grundnivå, 2FE259
- Kod
- 2FE259
- Utbildningsnivå
- Grundnivå
- Huvudområde(n) med fördjupning
- Företagsekonomi G1F
- Betygsskala
- Väl godkänd (VG), Godkänd (G), Underkänd (U)
- Fastställd av
- Institutionsstyrelsen, 5 februari 2025
- Ansvarig institution
- Företagsekonomiska institutionen
Allmänt
Kursen ges inom bl a Ekonomie kandidatprogrammet och som fristående kurs som en del av Företagsekonomi B.
Behörighetskrav
Behörig är den som följt kurser om 30 hp inom företagsekonomi A-nivå och har 15 hp avklarade från A-nivån.
Mål
Efter avslutad kurs förväntas studenten kunna:
- förstå och diskutera hur olika teoretiska perspektiv ger en bredare förståelse för organisations- och konsumentbeteende,
- självständigt tillämpa olika teoretiska koncept och modeller inom organisations- och marknadsföringsteori för att kritiskt analysera organisations- och konsumentbeteenden på olika analysnivåer,
- självständigt diskutera digitaliseringens påverkan och konsekvenser för organisation och marknadsföring,
- visa insikt om ledningens roll och begränsningar i konkreta etiska och samhälleliga utmaningar,
- självständigt organisera och genomföra grupp- och individuella uppgifter,
- muntligt och skriftligt kommunicera och diskutera resultat och slutsatser,
- i samverkan med andra studenter självständigt författa en kortare uppsats inom ett valt problemområde, diskutera och försvara uppsatsen i ett seminarium samt genomföra en opposition på en annan uppsats.
Innehåll
Kursen behandlar de teoretiska fälten organisations- och konsumentbeteende, med en integrerad del där studenternas vetenskapliga träning utvecklas.
När det gäller organisation kommer du att lära dig använda teoretiskt grundade organisations- och ledningsmodeller för att förstå och lösa praktisk organisations- och ledningsproblematik. Syftet är att tillämpa tidigare kunskaper på ett fördjupande sätt utifrån en variation av organisationskontexter. Inom marknadsföring utgår vi ifrån teorier kring konsumentbeteende, då dessa utgör grunden för att förstå konsumenter och introducerar sedan digitalisering då denna förändrat både sättet vi konsumerar och hur företagen försöker nå kunden.
I den vetenskapliga träningen ingår det att skriva en kursuppsats. Du kommer att få lära dig att problematisera specifika utmaningar och möjligheter genom en tillämpning av relevant forskning, samt att operationalisera identifierade variabler för att på egen hand utforma en undersökning och genomföra densamma.
Undervisning
Detta är en campuskurs och undervisning sker i form av föreläsningar, seminarier och grupparbeten. Kursen ges på svenska och aktivt deltagande i seminarier och grupparbeten är ett krav.
Examination
Examinationen består av tre moduler:
- Seminarier, 3 hp (U, G)
- Skriftligt arbete, 3 hp (U, G)
- Tentamen, 9 hp (U, G, VG)
Ett sammanfattande betyg ges på hela kursen, 15 hp.
För slutbetyg godkänd (G) på hela kursen krävs minst betyget G på samtliga tre moduler. För slutbetyg väl godkänd (VG) på hela kursen krävs betyget VG på modul 3 samt betyget G på modul 1 och 2.
Examination i modul 1 sker individuellt och i grupp, medan examination i modul 2 sker i grupp. Examination i modul 3 sker individuellt. Betygskriterier redovisas i studiehandledningen som gäller för respektive kurstillfälle. Examinationsuppgifter som inte lämnas in i tid betygssätts inte, om inte särskilda skäl kan styrkas. Eventuella restuppgifter och kompletteringar måste vara inlämnade senast vid den tidpunkt som anges i studiehandledningen.
För student som ej erhållit godkänt betyg på seminarierna måste hela modul 1 (med alla tillhörande examinationsmoment) göras om, vilket endast kan ske genom omregistrering på kommande kurstillfällen. För student som ej erhållit godkänt betyg på det skriftliga arbetet måste hela modul 2 (med alla tillhörande examinationsmoment) göras om, vilket endast kan ske genom omregistrering på kommande kurstillfällen. Student som ej erhållit godkänt betyg på modul 3 har möjlighet till omprov utan omregistrering på kommande kurstillfällen.
Om särskilda skäl finns får examinator göra undantag från det angivna examinationssättet och medge att en student examineras på annat sätt. Särskilda skäl kan t.ex. vara besked om särskilt pedagogiskt stöd från universitetets samordnare.
Uppsala universitet accepterar inte fusk och plagiat. Studenter som misstänks vara inblandade i någon form av fusk och/eller plagiat anmäls till rektor. De disciplinära åtgärderna är varning eller avstängning från studier under en begränsad tid.
OBS: Endast avslutad kurs kan ingå i examen.
Övriga föreskrifter
Kursen behandlar till lika stora delar ämensområdena marknadföring och organisation.
Kursen ersätter/överlappar bland annat Företagande och organisering i förändring 2FE256, Marknadsföring och organisation II 2FE251, Marknadsföring och organisering - grupp och individ 2FE211, Marknadsföring, konsumenter och företag 2FE201, Marknadsföring, konsumenter och företag, distans 2FE205 samt Organisationsbeteende 2FE203, 2FE207, Organisational Behaviour 2FE223, Individ, organisation och ledarskap 2FE030, Grundkurs i marknadsföring 2 2FE998, Organisation II: Organisationen och omvärlden 2FE996.