UppTalk: Digital opinionsbildning – TikTok, påverkan och unga väljare

Datum
12 september 2026, kl. 18.00–18.45
Plats
Carolina Rediviva (Café Carolina)
Typ
Seminarium
Föreläsare
Matteo Magnani, professor vid Institutionen för informationsteknologi.
Webbsida
https://www.uu.se/vetenskapsomrade/teknik-och-naturvetenskap/forskning/upptalk
Arrangör
Teknisk-naturvetenskapliga fakulteten
Kontaktperson
Johan Åhrgren

Har AI och sociala medier sänkt tröskeln för vem som kan bedriva opinionsbildning i stor skala? På den sociala medieplattformen TikTok har det återkommande rapporterats om att skadliga konton spridit falsk information i politiskt syfte. Men hur påverkar de unga användare och deras röster i valet den 13 september?

UppTalks gäst på Kulturnatten är Matteo Magnani, professor i dataanalys vid Uppsala universitet. Han använder metoder och algoritmer för att bland annat identifiera programvara som producerar och sprider desinformation på nätet. Varmt välkomna!

Samtalet kommer att vara på svenska.

UppTalk är en populärvetenskaplig seminarieserie via Zoom där du får ta del av intressanta samtal och tvärvetenskapliga panelsamtal med forskare vid Uppsala universitet. Samtalen kretsar kring samhällsrelevanta ämnen och du som åhörare har möjlighet att ställa frågor till våra forskare.

Mats och Åsa.

FOLLOW UPPSALA UNIVERSITY ON

Uppsala University on Facebook
Uppsala University on Instagram
Uppsala University on Youtube
Uppsala University on Linkedin