Ny utlysning för fler excellenta lärare

Mathias Hallberg, dekan för Farmaceutiska fakulteten och ordförande i Pedagogiska akademin. Foto: Mikael Wallerstedt
Hallå där Mathias Hallberg, dekan för Farmaceutiska fakulteten och ordförande i Pedagogiska akademin, som nu är redo att välkomna nya excellenta lärare i och med årets nya utlysning.
Som excellent lärare själv, varför tycker du att man borde ansöka?
– Om du har ett stort pedagogiskt intresse, har arbetat med kursutveckling och brinner för undervisning så tror jag att arbetet som excellent lärare skulle tilltala. De nyantagna lärarna kommer in i vår Pedagogiska akademi, vilket är en mötesplats som öppnar dörrar för ännu mer samverkan med likasinnade. Är man nyfiken på hur man kan utvecklas som lärare och inspirera andra så ska man absolut söka.
Vilka är det som kan söka?
– Alla som är forskande lärare vid vetenskapsområdet kan söka. Utöver det, även anställda av Region Uppsala, men det förutsätter att man är mycket aktiv inom undervisning och forskning vid vetenskapsområdet. Ett grundkrav är sedan att man har minst tio veckors högskolepedagogisk utbildning, även om de flesta har fler veckor.
Vad innebär det att ingå i Pedagogiska akademin?
– Pedagogiska akademin är ett beredande och rådgivande organ till Områdesnämnden i frågor om pedagogik och didaktik. Uppdraget är att driva pedagogisk utveckling och stärka förutsättningarna för undervisande personal. Akademin sammanträder två gånger per termin och behandlar frågor som fortbildning, utbildningskvalitet, mentorskap och pedagogisk utveckling. Arbetet omfattar även kollegialt erfarenhetsutbyte, seminarier och utbildningsinternat samt nationell och internationell samverkan.
Mycket är på gång kring Pedagogiska akademin – kan du berätta om arbetet som väntar?
– Inom kort startar ett nytt mentorsprogram för biträdande universitetslektorer och medarbetare med Gullstrandstjänster. Samtidigt fortsätter fortbildningsprogrammet för lärare inom Medfarm, med workshops om AI, pedagogiska fikor och seminarier, bland annat om konstruktiv länkning. Från 1 juli 2026 inleds steg 2, där minst en excellent lärare från Pedagogiska akademin ingår i GRUNK, GRUFF, KUF och två rekryteringsgrupper, vilket stärker akademins bidrag till vetenskapsområdets verksamhet.
Har du något avslutande medskick?
- Inte mer än att jag verkligen ser fram emot året och hoppas att vi får in många bra ansökningar.
Årets antagning är öppen mellan 2 februari och 2 mars. Läs mer på länkarna här nedan.
Robin Widing