Manual för doktorander
Här läser du hur du hanterar en digital individuell studieplan (ISP) som doktorand vid Vetenskapsområdet för medicin och farmaci.
Observera att informationen gäller Vetenskapsområdet för medicin och farmaci och inte andra vetenskapsområden på Uppsala universitet.
Uppdateringar
2025-04-12
- Under rubriken "Antagen till" i fliken "Grunduppgifter" så kan doktorand och handledare nu lägga in information om "Lärosätets resurser", tidigare var denna panel låst till ISP-administratör.
2025-03-12
- Ny rubrik - "Lärosätets resurser", i fliken "Grunduppgifter" under "Antagen till".
2025-02-26
- Nya sida - "Överblick och reflektioner" ger en sammanställning över vissa delar av doktorandens individuella studieplan.
- Ladda ner PDF - nu går det att välja om all information i en individuell studieplan ska tas med när den skrivs ut som PDF, eller om man bara vill ha information från vissa flikar.
Logga in i Ladok för studenter
- Logga in med ditt studentkonto i Ladok för studenter: Studentwebb
- Klicka på ”Individuell studieplan” i högermenyn på startsidan
OBS: ISP måste ha startats i Ladok av administratör innan du får tillgång till den i ditt Ladok. Kontakta administrationen på din institution om du inte hittar din ISP i Ladok.
Arbetsflöde ISP
1. Använd rullistan för att fylla i innehållet i ISP från “Grunduppgifter” och nedåt. Fliken ”Tidplan” är en sammanfattning av information från övriga flikar och här fylls ingen information i.
2. ”Utförda arbetsuppgifter” visar vad som gjorts och vem som har godkänt tidigare steg i ISP
3. ”Aktuell arbetsuppgift” är det steg där ISP befinner sig just nu och där signering och godkännande sker
4. I ”Kommande arbetsuppgifter” finns kommande steg i ISP
5. I ”Fastställda versioner” finns tidigare versioner av digital ISP som fastställts i Ladok

Observera att det under ”Kommande arbetsuppgifter” är fel ordning i flödet för Medfarm. Aktuellt flöde är:
- Huvudhandledare godkänner version
- (Examinator godkänner version – om årlig uppföljning)
- Ansvarig för utbildning på forskarnivå godkänner version
- Kommitten för utbildning på forskarnivå (KUF) godkänner version
Aviseringar
På startsidan i Ladok för studenter finns en avisering där det syns var i godkännandeprocessen ISP befinner sig just nu. Ny avisering skapas varje gång ISP skickas framåt (eller bakåt) i Ladok, till exempel vid godkännande eller fastställande. Det går också ut ett aviseringsmail till den e-postadress som är inlagd i Ladok för studenter.
En påminnelse om att en ISP-version ska fastställas skickas ut två månader innan förväntat fastställandedatum. Påminnelsen visas på startsidan i Ladok för studenter och skickas som mailavisering till doktorand och aktuell huvudhandledare.

Rutinerna kring påminnelser om att fastställa ISP kan se olika ut vid olika institutioner.
Fyll i ISP
Innehållet i ISP fylls i i flikarna “Grunduppgifter” och nedåt.
Grunduppgifter

Antagen till (1)
Uppgifter om antagning hämtas automatiskt från doktorandens antagning i Ladok. "Ämnestifllfälle, startdatum" är alltså det datum då doktoranden blev antagen till doktorandutbildning i Ladok. "Ämnestillfälle, slutdatum" är ett schablondatum uträknat fyra framåt i tiden från startdatumet i Ladok.
"Lärosätets resurser": Enligt "Riktlinjer för utbildning på forskarnivå" vid Uppsala universitet ska i ISP redovisas vilka åtaganden (förutom handledning) som parterna gör för att säkra en fungerande utbildning. Ange vilka resurser som lärosätet tillhandahåller för utbildningen och i vilken utsträckning dessa kan förväntas vara tillgängliga för doktoranden under utbildningstiden. Exempelvis tillgång till experimentell utrustning för mätning, kohorter av insamlat biologiskt material eller databaser.
Allmän studieplan (2)
Administratör ansvarar för att lägga in information om den allmänna studieplanen här.
Delmål i forskarutbildning (3)
Använd de delmålsbenämningar som finns att välja på för att planera doktorandens utbildning med en grundläggande struktur av tidsatta aktiviteter.
Doktoranden och handledaren fyller i informationen tillsammans. Delmålen kan ändras vid revision av ISP utifrån hur utbildningen fortlöper.
Studieaktivitet och finansiering (4)
Planerad aktivitet och finansiering läggs in av handledare och doktorand för hela doktorandtiden. Inrapporterad aktivitet och finansiering hämtas från andra delar av Ladok.
- Fyll i planerad aktivitet och finansiering (planerad anställning, enligt antagningsunderlag).
- Aktiviteten relateras till personlig arbetsinsats i utbildningen på forskarnivå där heltid (100 %) motsvarar 40 timmar/vecka i genomsnitt under halvåret.
- När studieaktiviteten rapporterats in halvårsvis ska den planerade aktiviteten för aktuellt halvår tas bort.
- Kommitten för utbildning på forskarnivå (KUF) beslutar om revidering av aktivitet och finansiering. Om aktivitetsgraden ändras mindre än 5 procentenheter ska det inte rapporteras och leder inte till revidering av ISP.
Institutionstjänstgöring (5)
Här kan institutionstjänstgöring fyllas i. Genomförd institutionstjänstgöring innebär inte att rapporterad aktivitet förändras automatiskt.
Övrig dokumentation (6)
Här kan tidigare fastställda ISP utanför Ladok eller andra dokument som är relevanta för forskarutbildningen laddas upp.
Handledare och beslutsfattare
I ”Ny handledarinsats” fyller huvudhandledare i handledarinsatser, till exempel tid för handledning eller arbetsfördelning.
Använd ”Ändra information” för att lägga till en anteckning om det finns relevant information som inte ryms inom handledarinsatser.
I fältet ”Anteckning” kan huvudhandledaren ange biträdande handledare som fritext.
Handledarsamtal
Välj ”Typ av samtal”, fyll i datum och deltagare.
Handledarsamtal gällande forskningsprojektet markeras som ”Uppföljningssamtal” och dokumenteras i ”Anteckning”.
Årlig uppföljning
Minst en gång per år ska ISP följas upp och vid behov revideras. Den årliga uppföljningen genomförs av doktoranden och handledaren i samråd med examinatorn och dokumenteras som ”Årligt uppföljningssamtal”.
I ”Anteckning” ska handledaren och doktoranden utvärdera och dokumentera hur samarbetet har fungerat det gångna året. Vad har fungerat bra? Vad har inte fungerat? Finns det förslag till förändringar? Övriga synpunkter.
Se även ”Överblick och reflektion” angående årlig uppföljning.
Avhandlingsarbete
Hur man arbetar med fliken ”Avhandlingsarbete” är upp till respektive institution. Nedan beskrivs olika möjligheter.

Sammanfattning (1)
Ange avhandlingens preliminära titel samt grundläggande information om denna. Forskningsplanen laddas upp här (pdf).
Informationen som läggs in under fliken ”Avhandlingsarbete” kan vara underlag vid årlig uppföljning.
Vid betydande förändringar av forskningsplanen ska revideringen beslutas av Kommitten för utbildning på forskarnivå (KUF).
Planering och uppföljning (2)
I denna panel kan planering och uppföljning av aktiviteter kopplade till avhandlingsarbetet i stort läggas in, till exempel arbetet med utformning av själva kappan.
Del av avhandlingsarbete (3)
Här kan delar av avhandlingsarbetet läggas in, planeras och följas upp, till exempel en artikel i en sammanläggningsavhandling eller ett kapitel (välj ”Övrigt”) i en monografi. Varje delarbete får en undersida och en underrubrik, ”Planering och uppföljning”, där mer detaljerad uppföljning kan ske halvårsvis.
Rapportera och stäm av vad som är gjort från föregående år i de olika delarna av ”Avhandlingsarbete” och planera framåt för kommande år.
Etiska tillstånd (4)
Här kan eventuella etiska tillstånd för avhandlingsarbetet laddas upp.
Kurser och konferenser
Kurser, konferenser och andra poänggivande aktiviteter på forskarnivå rapporteras in i Ladok och förs automatiskt över till doktorandens ISP under rubriken ”Osorterade attesterade resultat”. Doktorand och huvudhandledare sorterar sedan ner resultaten under rätt rubrik.
Inrapporterade resultat på forskarnivå innan 2018 som finns under "Andra resultat" i doktorandens översikt i Ladok förs inte automatiskt över till doktorandens ISP.

Osorterade attesterade resultat (1)
Attesterade resultat på forskarnivå i Ladok läses in till Ladok ISP och hamnar här. Doktorand och huvudhandledare sorterar ned resultaten under rätt rubrik (2, 3, 5, 6).
När en planerad kurs genomförts, rapporterats in och sorterats ner ska den tas bort som planerad kurs.
Obligatoriska kurser (2)
Här dokumenteras planerade och genomförda obligatoriska kurser.
Valbara kurser (3)
Här dokumenteras planerade och genomförda valbara kurser.
Tillgodoräknanden (4)
Kurser som har genomförts på andra lärosäten kan tillgodoräknas och dessa tillgodoräknanden förs automatiskt över från Ladok och visas här.
Konferenser (5) samt Seminarier och övriga aktiviteter (6)
Här dokumenteras planerade och genomförda konferenser, seminarier och övriga aktiviteter som är poänggivande.
Ej poänggivande aktiviteter (7)
Här dokumenteras planerade och genomförda konferenser, seminarier samt övriga aktiviteter in som inte ger poäng i forskarutbildningen.
Det är frivilligt att fylla i.
Lärandemål
I fältet ”Anteckning” för varje lärandemål så kan aktiviteter som bidrar till att målet uppfylls läggas in. När målet är uppnått kan det markeras som uppnått.
Det är frivilligt att fylla i.
Tidplan
I tidplanen sammanfattas automatiskt den information som skrivits in i de övriga flikarna i ISP. Syftet är att ge granskare och beslutsfattare en översikt över doktorandens planering framåt. I denna flik fylls alltså inga nya uppgifter i.
Under Tidplan syns även en översikt bakåt i tiden.
Överblick och reflektioner
Denna sida ger en översikt över centrala delar av doktorandens individuella studieplan per kalenderhalvår.
Planerade aktiviteter anges inom parentes. Om både planerade och genomförda aktiviteter finns för samma halvår, visas den genomförda aktiviteten först, följt av den planerade inom parentes.
100 % studieaktivitet motsvarar ett kalenderhalvår av heltidsstudier, vilket innebär att fyra års heltidsstudier ger en total studieaktivitet på 800 %.
Här finns möjlighet att lägga in reflektioner över doktorandens progression i olika skeden av forskarutbildningen. Detta kan till exempel vara uppnådda delmål, eventuella hinder och planering av framtida steg.
Årlig uppföljning
Vid den årliga uppföljningen ska doktoranden och handledareen kort sammanfatta året som gått i ”Anteckning” och även kommentera planeringen framåt i tiden. Här ska även avvikelser från det planerade arbetet dokumenteras och vid stora avvikelser ska ISP revideras.
Den årliga uppföljningen genomförs av doktoranden och handledaren i samråd med examinatorn. Examinatorn ska ta del av dokumentationen i ISP.
När den årliga uppföljningen är avklarad skickar huvudhandledaren ISP till examinator. Om examinatorn inte godkänner uppföljningen skickas den tillbaka till doktoranden (och handledareen). Examinatorn ska då ha skrivit in kommentarer om vilka åtgärder som ska vidtas i meddelanderutan.
Se även ”Handledarsamtal” angående årlig uppföljning.
Godkänna ISP
När alla uppgifter är ifyllda i ISP så godkänns ISP av doktorand i fliken “Arbetsflöde”. Genom att klicka på knappen ”Godkänn version” så skickas ISP vidare till handledare. Om det är en revidering av ISP så ska en kort beskrivning av vad som reviderats skrivas i meddelanderutan. När ISP godkänts av doktorand i Ladok så låses den för redigering och går in i beslutsfas. Automatisk avisering i Ladok samt e-postavisering går ut till den person som ska granska och godkänna ISP i nästa steg i ISP-processen.
När en version av ISP har fastställts behöver du som doktorand kontakta doktorandadministrationen vid institutionen för att starta en ny version av ISP.