Fältmykologi - identifiering av svampar

5 hp

Kurs, Avancerad nivå, 1BG516

Hösten 2025 Hösten 2025, Uppsala, 100 %, Distans, Engelska

Hösten 2025 Hösten 2025, Uppsala, 100 %, Distans, Engelska För utbytesstudenter

Om kursen

Under kursen får du lära dig att identifiera svampar som samlas i fält, och den inkluderar också att kunna beskriva och bevara svampen för senare bestämning och mikroskopi. Detta är en lämplig kurs för dig som är intresserad av fältinventering och naturvårdsarbete.

Kursen ges med två veckor på distans med teori och förberedande praktiska studier och en internatvecka med praktiskt fältarbete. Kursens teoridel examineras genom en projektuppgift och den praktiska delen examineras genom obligatorisk närvaro och duggor under internatveckan.

Distanskursens upplägg: Kursen har en obligatorisk, fysisk träff i form av en internatvecka med fältarbete omkring vecka 38, preliminärt 14-20 september 2025. Distansundervisningen sker genom Zoom-möten/-föreläsningar, e-post och olika kursfora. Tillgång till dator med stabil internetuppkoppling och webbkamera krävs. Kommunikationen mellan lärare och student sker med Zoom. Vi använder lärplattformen Studium för kursinformation.

Litteraturlista saknas.

FÖLJ UPPSALA UNIVERSITET PÅ

Uppsala universitet på facebook
Uppsala universitet på Instagram
Uppsala universitet på Youtube
Uppsala universitet på Linkedin