Symposium om dricksvatten och PFAS
- Datum: 11 oktober 2024, kl. 13.00–16.00
- Plats: Evolutionsbiologiskt centrum, Zootissalen, Evolutionsbiologiskt centrum (EBC)
- Typ: Seminarium
- Arrangör: Uppsala Vatten Samverkan
- Kontaktperson: Dolly Kothawala
Detta symposium syftar till att främja kommunikation mellan forskare som arbetar vid olika enheter inom Uppsala universitet med vattenmyndigheter och forskare vid andra universitet som arbetar med olika aspekter relaterade till Per- and poly-fluoroalkyl substance (PFAS) och dricksvatten.
Länk för registrering https://doit.medfarm.uu.se/bin/kurt3/kurt/8874389
Vänligen registrera dig så att vi kan anpassa mängden kaffe och kakor; om du vill kan du välja alternativet att delta på distans, så skickar vi en Zoom-länk till din e-postadress.
Symposiet är öppet för allmänheten och akademiker. De som deltar i symposiet kan lära sig mer om detta samhällsrelevanta ämne och engagera sig med talarna under paneldiskussionen och kaffepausen. Ämnen som tas upp under symposiet kan också hjälpa forskare att stärka innovativt tänkande och leda till framtida samarbeten.
13.00 - Plenarföreläsning - Bertil Lustig, Svenskt Vatten
13.30 - Philip McCleaf, process- och utvecklingsingenjör, Uppsala Vatten
13.50 - Lutz Ahrens, professor i miljökemi, Institutionen för vatten och miljö, Sveriges lantbruksuniversitet (SLU)
14.10 - Fika
14.30 - Johanna Chamberlain, universitetslektor i skadeståndsrätt, Juridiska institutionen, Uppsala universitet
14.50 - Fritjof Fagerlund, professor, Transportprocesser för grundvatten, Institutionen för geovetenskaper, Uppsala universitet
15.10 - 15.50 Paneldiskussion - Moderator Ekaterina Sokolova, Institutionen för geovetenskaper, Uppsala universitet