10 000 fler besökare har hittat till Museum Gustavianum

Kina-dagarna på Museum Gustavianum drog mycket folk. Här Mahjong-finalen i Anatomiska teatern.

Kina-dagarna på Museum Gustavianum drog mycket folk. Här Mahjong-finalen i Anatomiska teatern.

Museum Gustavianum är en brygga mellan universitetets institutioner och allmänheten – och antalet besökare ökar stadigt. Förra året hade man 52 400 besökare. De stora publikmagneterna var Kulturnatten, Legoutställningen och Kinadagarna.


52 400 personer besökte Museum Gustavianum under 2008, enligt statistiken. Det är en ökning med mer än10 000 jämfört med för två år sedan och museichefen Ing-Marie Munktell är förstås nöjd:
- Besökssiffran visar att vi siktar rätt och gör ett kanonbra jobb på en liten personalstyrka! Vi  syns mer, folk lär sig hitta till oss och vi säljer också mer i butiken, fast generellt ökar inte den rena entréintäkten så mycket, säger hon och tillägger att med större bemanning skulle man kunna bearbeta publiktillströmningen och lära sig mer om varför de kommer till museet.
Flest besökare hade Kulturnatten  (7 769 besökare), Lego-utställningen ( 4 154) och Kinahelgen (2 474).

Professor upptäckte lego

- Legoutställningen varade i tio dagar och blev en succé, som
framför allt lockade många skolklasser. Under helgen hade vi runt 800 besökare per dag i museet. Barn, ungdomar  och även vuxna möttes i museet för att bygga fantastiska skapelser i lego,  berättar den programansvariga  Cecilia Ödman.
Anledningen till att Museum Gustavianum fyllde sina lokaler med åtta fulla badkar med lego, var att plastbiten firade 50-årsjubileum. Cecilia Ödman och informatör Anna Sonnevi kan berätta hur barn gömde sina kära legobyggen överallt i museets lokaler, ibland med en lapp där det stod att det skulle sparas, eller professorn från ett afrikanskt land som vid varje ledig stund från konferensen, sprang ner till legot. Aldrig hade han fått bygga lego som liten.
Om man vill ifrågasätta den vetenskapliga kopplingen med lego, kan man ju bara tänka på alla legorobotar som används i  undervisningen vid Ångströmlaboratoriet.
-  Ja, det finns i allra högsta grad en naturlig koppling, konstaterar Cecilia Ödman.
-    Programverksamheten ska vara gratis för alla. Syftet är ju att möta den breda allmänheten och det var också själva
utgångspunkten bakom t ex Kinadagarna-  en jättesatsning från vår sida. Den slog mycket väl ut och drog publik från alla åldersgrupper, säger Anna Sonnevi.

Kina ur olika perspektiv

Föreläsningar, kampsporter, teprovning, kinesisk punkmusik, Tai Chi och ungdomar som förevisade kinesiska brädspel, var bara några av alla aktiviteter som mötte besökarna.
-    Och det var inte enbart det positiva Kina som visades upp; Kinas begränsade demokrati och öppenhet belystes i forskarnas föreläsningar och vissa företeelser, som till exempel akupunktur, analyserades från olika perspektiv, berättar Cecilia Ödman.
Kulturnatten är också ett lyft för museet, och årets var inget undantag, då man spann vidare på temat väder och moln i samband med utställningen (om moln), som man sammanställt från universitetets konstskatter. Forskare föreläste om moln ur olika perspektiv; etnologiskt, religiöst, sociologiskt, meteorologiskt etc.
Ett annat, alltid lika populärt tema i Uppsalaregionen, och som också drog publik var satsningen på arkeologi, med bl a  ”Vikingatida Aros” och basutställningen ”Valsgärde, Vendeltid-Vikingatid”.

Samarbetar med institutionerna

-    Allt som vi visar här på museet kopplar vi ihop med forskningen vid någon institution. Museet har en väldigt viktig roll vid universitetet; vi ska ju samverka och samarbeta med institutionerna och vi är väldigt öppna för att pröva nya möjligheter tillsammans, menar både Anna Sonnevi och Cecilia Ödman.
Sedan begränsar man inte samarbetet till det egna universitetet. Gustavianum ”paketerar” sig ibland i utställningar tillsammans med andra  museer i Uppsala, och även de nationella och internationella utblickarna är viktiga. För tredje gången, och på mångas begäran, visade man till exempel kring juletid, de fantastiska julkrubborna från Krakow, ett resultat av väl inarbetade museikontakter.


Vårens program: www.museum.gustavianum

Gunilla Sthyr

Läs mer

Prenumerera på Uppsala universitets nyhetsbrev

FÖLJ UPPSALA UNIVERSITET PÅ

Uppsala universitet på facebook
Uppsala universitet på Instagram
Uppsala universitet på Youtube
Uppsala universitet på Linkedin