Antibiotikaresistens - globalt hot
I stora delar av världen dör tusentals människor av att medicinerna de får inte längre har någon verkan. Ett internationellt nätverk med bas i Uppsala arbetar nu för att förebygga uppkomsten och spridningen av antibiotikaresistens runt om i världen. Forskarna i Uppsala arbetar bland annat med att ta fram vacciner som förebygger infektionssjukdomar och att utveckla nya antibiotika.
Utvecklingen och spridningen av resistenta bakteriestammar pågår i alla länder, och resistensen sprids mellan människor, djur och kontinenter.
– Det här är en epidemi som pågår här och nu. Gör vi inte något kommer det garanterat att gå åt pipan, säger Otto Cars, professor i infektionssjukdomar.
I framtiden löper människor också en risk att dö av enklare infektioner, säger Otto Cars. Han leder det internationella nätverket ReAct som arbetar för att förebygga uppkomsten och spridningen av antibiotikaresistens runt om i världen, med speciellt fokus på utvecklingsländerna.
I Uppsala arbetar forskarna både med att utveckla alternativ till antibiotikan och att ta fram nya antibiotika. Dan Andersson, professor i medicinsk bakteriologi, koordinerar ett helt nytt projekt, där tretton forskargrupper i sex olika länder arbetar med att försöka hitta nya, bättre antibiotika.
- Forskningsresultaten kommer förhoppningsvis att leda till att antibiotika kan designas på ett sådant sätt att bakterierna inte blir resistenta lika snabbt, och resultera i bättre och mer rationella strategier för att förhindra bakteriernas spridning, säger Dan Andersson.
Forskning på flera fronter
Uppsala universitets forskare arbetar på flera olika fronter med att försöka lösa problemet med antibiotikaresistens. Det gäller att ligga steget före. Forskningen syftar till:
- att utveckla nya behandlingsmetoder
- att sakta ned spridningen genom infektionskontroll
- att sakta ned resistensutvecklingen genom minskad antibiotikaanvändning
Läs mer:
- Nätverket ReAct
Anna Malmberg