Uppsalas humanister och samhällsvetare bäst i landet

Bildtext
Ett nytt stort forskningsprogram får 38 miljoner, elva nya projekt får anslag och två infrastrukturprojekt får stöd. När Riksbankens jubileumsfond på torsdagen fördelade närmare 220 miljoner kronor gick en tredjedel av pengarna till Uppsalaforskare.
Uppsalaforskarnas andel av den totala anslagssumman var 65 miljoner av totalt 220, nära 30 procent – en mycket stor framgång.
- Jätteroligt! Återigen har Uppsalas humsamforskare visat sig vara bäst på att ta hem forskningsmedel i konkurrens, säger en mycket nöjd Margaretha Fahlgren, vicerektor för humaniora och samhällsvetenskap vid Uppsala universitet.
I går fattade styrelsen för Riksbankens Jubileumsfond efter en lång och gedigen beredningsprocess beslut om vilka som får forskningsmedel.
- Kvalitetskraven är höga, och med tanke på att vi från början hade runt 820 ansökningar är det lätt att inse att konkurrensen har varit stenhård, säger Göran Blomqvist, RJ:s vd.
Genom beslutet finansierar RJ 48 nya treåriga projekt, varav elva till Uppsala, 16 infrastrukturstöd som skapar förutsättningar för framtiden samt två stora forskningsprogram, som pågår i 6–8 år. Etta av dessa är knutet till Uppsala universitet och har titeln The East Asian Peace Since 1979: How Deep? How Can It Be Explained? Det leds av professor Stein Tønnesson, och är ett tvärvetenskapligt internationellt projekt inom freds- och konfliktforskning i samarbete med bland annat statsvetare och genusforskare. Det andra stora programstödet gick till Linköpings universitet. Historiska institutionen vid Uppsala universitet fick hela fyra projekt beviljade.
Läs mer på Riksbankens jubileumsfonds hemsida.