Ekonomhistoriker får handelspris

21-9

Bildtext

Uppsalaforskaren Fredrik Sandgren vid ekonomisk-historiska institutionen har tilldelats det Söderbergska Handelspriset 2013 tillsammans med Klas Nyberg vid Stockholms universitet. Prissumman är på 500 000 kronor.


Juryn för det Söderbergska Handelspriset har beslutat tilldela Söderbergska Handelspriset 2013 till forskarna i ekonomisk historia docent Fredrik Sandgren, vid Uppsala universitet och professor Klas Nyberg, vid Stockholms universitet (tidigare verksam vid Uppsala universitet), för arbetet med att synliggöra handelns utveckling genom tiderna. Enligt juryns prismotivering har de båda forskarna "på ett förtjänstfullt sätt format berättelsen om handelsnäringarnas betydelse. Deras ekonomihistoriska perspektiv på handeln tillför mycket till politik, ekonomi, teori och praktik.”

– Handelns berättelse och historia ger näringen en identitet som är viktig för utvecklingen av och framtiden för handeln, säger Svensk Handels vd Dag Klackenberg som är ordförande i juryn för det Söderbergska Handelspriset.

Det Söderbergska Handelspriset är det största i sitt slag i Sverige för framstående insatser inom handeln.  Det delas ut av Torsten Söderbergs Stiftelse och Ragnar Söderbergs stiftelse i samarbete med Svensk Handel och Handelshögskolan i Stockholm. Priset delas i år ut för 25:e gången.

Prisutdelningen och prisföreläsning kommer att ske den 2 maj 2013 på Handelshögskolan i Stockholm.

Anna Malmberg

Läs mer

Prenumerera på Uppsala universitets nyhetsbrev

FÖLJ UPPSALA UNIVERSITET PÅ

Uppsala universitet på facebook
Uppsala universitet på Instagram
Uppsala universitet på Youtube
Uppsala universitet på Linkedin