Finansiella beräkningsmetoder - kalibrering och parameterskattning
Kursplan, Avancerad nivå, 1TD188
- Kod
- 1TD188
- Utbildningsnivå
- Avancerad nivå
- Huvudområde(n) med fördjupning
- Datavetenskap A1N, Finansiell matematik A1N, Tillämpad beräkningsvetenskap A1N
- Betygsskala
- Med beröm godkänd (5), Icke utan beröm godkänd (4), Godkänd (3), Underkänd (U)
- Fastställd av
- Teknisk-naturvetenskapliga fakultetsnämnden, 30 augusti 2018
- Ansvarig institution
- Institutionen för informationsteknologi
Behörighetskrav
Beräkningsvetenskap II, 5 hp alternativt Beräkningsvetenskap, bryggningskurs, 5 hp, samt en kurs (minst 5 hp) i matematisk statistik. Finansiella derivat rekommenderas. Engelska 6. (Med en svensk kandidatexamen uppfylls kravet på engelska.)
Mål
Efter godkänd kurs ska studenten kunna
- redogöra för och implementera lösningsmetoder och optimeringsmetoder för kalibrering av räntemodeller och för kalibrering av modeller för en underliggande tillgång;
- redogöra för och implementera lösningsmetoder för filtrering och parameterskattning i finansiella modeller;
- använda avancerad programvara för kalibrering av modeller och parameterskattning för finansiella tillämpningar;
- bedöma, tolka och diskutera resultat dels muntligt och dels i form av en skriftlig rapport;
- redogöra för en vetenskaplig artikel i ämnet.
Innehåll
Kursen innehåller olika moment som är viktiga att behärska när man praktiskt arbetar med beräkningsmetoder för finansiella tillämpningar i arbetslivet eller inom forskning. De moment som ingår är metoder för kalibrering av stokastiska modeller för finansiella tillämpningar, optimeringsmetoder för kalibrering, filtrering, maximum likelihoodskattning och Kalman-filter. Kursen innehåller dels allmänna delar som alla kursdeltagare följer, och dels ett antal valbara moment. På detta sätt kan kursen delvis individanpassas. Den programvara som används är Front Arena och MATLAB.
Undervisning
Inspelade webbföreläsningar, föreläsningar, gästföreläsningar, seminarier, grupphandledning och laborationer. I kursen ingår både arbete enskilt och i grupp.
Examination
Inlämningsuppgifter. Uppgifterna redovisas skriftligt i rapporter och muntligt vid seminarier.
Om särskilda skäl finns får examinator göra undantag från det angivna examinationssättet och medge att en enskild student examineras på annat sätt. Särskilda skäl kan t.ex. vara besked om särskilt pedagogiskt stöd från universitetets samordnare för studenter med funktionsnedsättning.