Experimentell industriell bioprocess II - odling och skörd
Kurs, Avancerad nivå, 1BL813
Våren 2024 Våren 2024, Uppsala, 12 %, Campus, Engelska
- Studieort
- Uppsala
- Studietakt
- 12 %
- Undervisningsform
- Campus
- Undervisningstid
- Dag
- Studieperiod
- 18 mars 2024–2 juni 2024
- Undervisningsspråk
- Engelska
- Behörighet
-
Examen på grundnivå om minst 180 hp inklusive 30 hp kemi, och 30 hp biologi eller bioteknik. Engelska 6. (Med en svensk kandidatexamen uppfylls kravet på engelska.)
- Urval
-
Högskolepoäng inom teknik/naturvetenskap (max 240 hp)
- Avgifter
-
Du som inte är medborgare i ett EU-/EES-land eller Schweiz måste betala anmälnings- och studieavgift.
- Anmälningsavgift: 900 kr
- Studieavgift, första inbetalningen: 4 833 kr
- Studieavgift, totalt: 4 833 kr
- Sista anmälningsdag
- 16 oktober 2023
- Anmälningskod
- UU-67004
För dig som är antagen eller reserv
- Registreringsperiod
- 19 februari 2024–17 mars 2024
- Information om registrering.
Om kursen
Bioprocess-produktion av "biologics", biologiska molekyler, är en allt viktigare del av läkemedelsindustrin som kräver särskilda kunskaper och färdigheter. I denna kurs genomförs ett bioprocessexperiment i form av odling och skörd i industriell miljö på Testa Center. Du får vara med i planering, genomförande och analys av resultat från en odling och skörd av celler som producerar en biologisk molekyl. Vi analyserar och diskuterar resultat av den genomförda odlingen och skörden.
Den experimentella delen utförs under vecka 15, 8-12 april 2024 på Testa Center i Uppsala i samarbete med Cytiva. Kursen består av laborationer (1 hp), samt seminarier (planering/utvärdering 1 hp).
Denna kurs kan läsas separat eller tillsammans med följande kurser: Experimentell industriell bioprocess I - design, 3 hp, Experimentell industriell bioprocess III - analys och utvärdering av resultat, 2 hp.
Litteraturlista
Litteraturlista saknas.