Att samarbeta kring kriser i Sverige och USA: Problemlösning via digitala teknologier
Kurs, Grundnivå, 5EN101
Hösten 2024 Hösten 2024, Flexibel, 25 %, Distans, Engelska
- Studieort
- Flexibel
- Studietakt
- 25 %
- Undervisningsform
- Distans
- Antal obligatoriska träffar på campus
- 0
- Antal frivilliga träffar på campus
- 0
- Undervisningstid
- Dag
- Studieperiod
- 2 september 2024–19 januari 2025
- Undervisningsspråk
- Engelska
- Behörighet
-
Grundläggande behörighet och Engelska 6
- Urval
-
Betyg (60 %) - Högskoleprov (40 %)
- Avgifter
-
Du som inte är medborgare i ett EU-/EES-land eller Schweiz måste betala anmälnings- och studieavgift.
- Studieavgift, första inbetalningen: 11 250 kr
- Studieavgift, totalt: 11 250 kr
- Sista anmälningsdag
- 15 april 2024
- Anmälningskod
- UU-55064
För dig som är antagen eller reserv
- Registreringsperiod
- 26 juli 2024–25 augusti 2024
- Institutionens information om registrering
Om kursen
Denna transatlantiska digitala kurs tränar dig i att genomföra problemlösande grupparbeten om de sätt som svenska och amerikanska samhällen begripliggör kriser, både historiskt och idag. I fokus för kursen står ett längre samarbete mellan studenter från Uppsala universitet och Augustana College, vilket huvudsakligen äger rum genom digitala verktyg och virtuella möten.
Kursen utgör en sällsynt möjlighet att samarbeta med studenter över Atlanten med hjälp av digital teknik. Kursen jämför de olika sätt som USA och Sverige har mött utmaningar relaterade till exempelvis politik och demokrati, ekonomi och arbetskraft, diplomati och utrikespolitik, hållbarhet och klimatförändringar, folkhälsa och pandemihantering. Varje termin kommer kursen att omfatta ett urval av dessa teman. Genom forskning inom områden som nordamerikastudier, skandinavistik, språk och retorik, statsvetenskap och historia, skapas tvärvetenskaplig förståelse av kriser samtidigt som studenten tränas i samarbetsmetoder för att hantera dessa.
Distanskursens upplägg: Kursen bygger på schemalagda digitala seminarier, grupparbeten och självstudier. Undervisning och examination genomförs i den webbaserade lärmiljön och via virtuella möten med studenter från Uppsala universitet och Augustana College. Undervisningen sker i huvudsak genom studieanvisningar, övningsuppgifter och virtuella diskussioner. Tillgång till dator med internetuppkoppling, samt webbkamera och headset krävs för att följa kursen. Att läsa en kurs på distans innebär att du själv i hög grad bestämmer när du studerar, men notera att kursen kräver lika stor arbetsinsats som en vanlig campuskurs.
Läs om de amerikanska studenternas upplevelse av den första kursomgången.