Är programmet rätt för dig?
Röster om programmet
Vad tycker Jasper och Sofiya om kandidatprogrammet i speldesign och grafik? Vad får man prova på och varför ska man söka programmet?

Möt studenter på programmet
Elin Brodin från Gävle och Kasper Gardell från Visby
Mitt mål är att lära mig processen för att producera roliga, inspirerande spel som får folk att tänka till. – Kasper
Varför valde du den här utbildningen?
Elin – Jag hade faktiskt ingen aning om att man kunde studera speldesign. Men när jag väl insåg detta var det som om något sa ”klick”. Jag har alltid velat arbeta med kreativitet och berättande i ett digitalt medium så för mig var det en självklarhet. Den här utbildningen ger en djup inblick i hur spelbranschen faktiskt ser ut.
Kasper – Jag har alltid varit en kreativ person som älskar att skapa. Sedan jag var liten och fick mitt första Gameboy Color har jag varit fascinerad av spel. Så när jag fick nys om att det fanns en utbildning i speldesign och med grafisk inriktning verkade det som ett perfekt val för mig.
Vad är det bästa med att plugga vid Uppsala universitet?
Elin – Uppsala universitet har ett gott rykte av en god anledning. Hos dem får du kompetent kunskap och resurser inom allt från hälsa till kunskap finns det gott om.
Kasper – Campus Gotland är inte det största campuset men kan mycket möjligt vara det med finast läge. Med Almedalen precis bredvid och ett stenkast till havet har man aldrig långt till en avslappnande och inspirerande studiemiljö.
Vad är mest utmanande?
Elin – Jag hade ingen tidigare erfarenhet inom speldesign innan jag började här, jag älskar att rita men att implementera skapande in i ett spel kändes långt borta. Genom att gå på föreläsningarna, planera mina studier och ta hjälp av klasskompisar har jag kunnat skapa spel från grunden.
Kasper – Ibland kan det vara svårt att balansera studier, inlämningsuppgifter, privatliv och allt annat man skaF hinna med. Då är det viktigt att umgås med vänner men också att kunna ta tid för sig själv och göra sådant man mår bra av, jag gillar att spela tennis, läsa på ett café eller måla.
Vad är tre saker som står på schemat denna vecka?
Elin – 3D-modellering där vi just nu designar våra egna karaktärer, invigning av mitt teams första stora spelprojekt och ett designmöte för årets stora digitala spelprojekt. Liksom de flesta veckorna handlar min studietid om att skapa coola projekt med mina vänner.
Kasper – 3D-modelleringlektion, gruppmöte och spela Battlefield 6.
Berätta om studentlivet!
Elin – Många tror att Gotland ligger i ide under vintern men som student på Campus Gotland finns det gott om aktiviteter att delta i. Mängder av klubbar, vare sig du vill pyssla, baka, spela brädspel eller jobba i baren så finns det någonting som passar dig. Vi har även vårt eget kårhus där du kan hänga med vänner och gå på roliga temafester.
Kasper – Visby är en mysig stad att studera i. Du har nära till allt och aldrig långt till havet och naturen. Det finns många fina utrymmen på campus för studenter och det finns massor med brädspel som man får låna. Det finns aktiviteter för alla intressen.
Vad är ditt mål med utbildningen?
Elin – Mitt mål är att vidare utveckla mina kunskaper inom det kreativa fältet. Hitta min kreativa röst och få en inblick i hur ett liv inom spelbranschen kan se ut.
Kasper – Att lära mig processen för att producera roliga, inspirerande spel som får folk att tänka till. Att utveckla mina kunskaper och göra mig redo för en karriär inom spelindustrin.
Vad vill du ge för råd och tips till en person som funderar på att söka den här utbildningen?
Elin – Du behöver inte oroa dig, kunskaperna du besitter är tillräckliga och det du behöver veta för att skapa spel kommer du lära dig här. Så länge du engagerar dig i dina studier, ser till att planera din studietid och framför allt njuter av studielivet så har du inget att oroa dig för.
Kasper – Läs på om de olika minor inriktningarna så att du hittar vad som passar dig bäst. Om du är intresserad av grafiklinjen: prova på några ritprogram och 3D-modellering om du inte har tidigare erfarenhet för att se om du tycker om det.
Tre snabba frågor
Vilken är din favoritplats i Visby?
Elin – Innanför murarna i Visby är det vackert oavsett var du befinner dig. Sen blir det aldrig fel med ett besök på caféet Babka.
Kasper: Kallis, kallbadhuset och bastun som ligger bakom universitetet. Här kan man bada bastu och hoppa i havet året runt.
Var finns den bästa studieplatsen?
Elin – Almedalsbiblioteket har vacker utsikt till Almedalsparken, ett toppencafé och massvis med trevliga studieplatser.
Kasper – På högsta våningen i B-huset finns det en liten glasbalkong med utsikt mot Almedalen och havet, där man sitter fantastiskt fint.
Vad gör du om fem år?
Elin – Min förhoppning är att jag om fem år arbetar kreativt, förhoppningsvis inom speldesign, bokillustrering eller animering.
Kasper – Arbetar med att utveckla spel, koncept art, animering och motion capture.
Hösten 2025
Kontakt
- För frågor om programmet, kontakta studievägledningen vid Campus Gotland:
- studievagledning-cg@uu.se
- För frågor om antagning eller registrering, kontakta Studentservice vid Campus Gotland:
- studentservice-cg@uu.se