Nätverk och VPN

Här hittar du information om det trådlösa- och det fasta nätverket på Uppsala universitet. Du hittar också information om VPN som du kan använda när du jobbar på distans och behöver ha tillgång till universitetets resurser.

Eduroam – trådlöst nätverk

Eduroam är det trådlösa nätverk som används av studenter och anställda vid Uppsala universitet, samt forskare och besökare från andra universitet och lärosäten.

Notera

Varannan månad görs uppdateringar av eduroam för att förnya certifikat. Det gör att du kommer få frågan om att ”lita på” nätverket när du ansluter. För att slippa detta rekommenderas du att installera eduroam på din enhet (dator/telefon/surfplatta) via guiderna nedan.

Massor av trådar i olika färger som korsar varandra.

Eduroam (education roaming) är en världsomspännande tjänst som utvecklats för den internationella forsknings- och utbildningsvärlden. Eduroam ger studenter, forskare och personal från besökande universitet och lärosäten tillgång till internet. Anställda och studenter vid Uppsala universitet kan använda det trådlösa nätet eduroam, så länge de har ett giltigt anställd- eller studentkonto på Uppsala universitet. Mer information om eduroam hittar du här:

Eduroam utanför Uppsala universitet

Studenter, forskare och personal från Uppsala universitet kan använda denna trådlösa uppkoppling vid besök på andra universitet, där eduroam är åtkomligt. Se vilka universitet och högskolor som stödjer eduroam.

Eduroams logga.

Uppsala universitet har ett trådlöst nätverk (UU-Guest) för besökare. UU-Guest är tillgängligt i alla Uppsala universitets lokaler. Ej tillgängligt på Akademiska sjukhuset.

Besökaren kan skapa ett konto som är giltigt i 24 timmar. Kravet är att besökaren har en mobiltelefon till vilken ett användarnamn och lösenord skickas med SMS. Besökaren ansluter sin enhet till nätverket och får då automatiskt upp en självservicesida där ett 24-timmarskonto kan skapas. Efter 24 timmar kan besökaren skaffa nytt konto på samma sätt.

Uppsala universitet erbjuder fast nätverk för anställda, studentorganisationer och datorsalar på campus. Det är varje campus/institution/studentorganisation som är ansvarig för nätverksanslutningen och datorer som är anslutna till nätverket.

Felanmälan på nätverket ska anmälas till itsupport@uu.se. Felanmälan på nätverksuttag på universitetet anläggningar ska anmälas respektive intendentur för vidare behandling.

För medarbetare vid universitetet, som har behov av att arbeta på distans eller under tjänsteresa, finns möjlighet att via VPN-tjänsten ansluta till universitetets nätverk. För att få tillgång till VPN behöver du vara Anställd eller Övrigt verksam, Maxi (nivå för IT‑avgift).

Studenter har inte möjlighet att använda tjänsten.

VÄNLIGEN NOTERA: Det är endast vissa av universitetets tjänster som kräver VPN. De vanligaste systemen listas nedan. Prova gärna utan VPN-anslutning först. På så sätt kan vi undvika överbelastning av VPN-systemet.

System som kräver VPN vid hemarbete:

VPN för administrativa system

Behöver du VPN-tjänsten för universitetets administrativa system, behöver din prefekt eller motsvarande vara inloggad på medarbetaringången och skicka in anmälan via denna länkade sida.

FÖLJ UPPSALA UNIVERSITET PÅ

Uppsala universitet på facebook
Uppsala universitet på Instagram
Uppsala universitet på Youtube
Uppsala universitet på Linkedin