Åtkomst i Ladok efter studierna
När du är klar med dina studier förlorar du tillgång till ditt svenska lärosäteskonto och därmed också din inloggning till Ladok. Ditt studentkonto är aktivt ett år efter din sista registrering på kurs. Du kan komma att behöva Ladok även efteråt, till exempel för att hämta examensbevis eller intyg.
Är du svensk student kan du logga in i Ladok med BankID eller Freja eID+.
Är du utländsk student behöver du koppla en alternativ inloggningsmetod för att kunna logga in i Ladok efter dina studier.
Koppla en alternativ inloggningsmetod
Genom att koppla en alternativ inloggningsmetod medan du fortfarande är student säkerställer du att du alltid kan logga in i Ladok, även efter att ditt lärosäteskonto har stängts. Det finns två inloggningsmetoder att välja mellan:
- Europeisk e-legitimation (eIDAS): Har du ett eID utfärdat i ett annat EU-land än Sverige, kan du använda det som alternativ inloggningsmetod.
- Freja för utländska personer: Har du ett internationellt pass med NFC kan du skapa ett svenskt eID via Freja och använda det som alternativ inloggningsmetod.
Se anvisningar på ladokkonsortiets webbplats hur du lägger till en alternativ inloggningsmetod.