Do it now!

Do it now! är en grupp för studenter som har svårt att organisera sina studier eller som ofta skjuter upp studierna och kämpar med att skjuta upp saker.
Syftet med gruppen är att hjälpa dig att komma igång med dina studier genom stöd från andra gruppmedlemmar. Under gruppträffarna planerar du din kommande veckas studier tillsammans med en medstudent och får stöd i att skapa effektiva rutiner.
Nya deltagare tas emot kontinuerligt under hela terminen och träffas på tisdagar kl. 15.15–16.30 från oktober till december 2026. Du kan delta i gruppen antingen via Zoom eller på plats på Studenthälsan, Övre Slottsgatan 7 i Uppsala. Du kan delta så länge du tycker att det känns hjälpsamt.
Gruppen genomförs på engelska.
Intresseanmälan
För att anmäla ditt intresse genom att mejla Studenthälsan på: internationalsh-ufv@uu.se, så kontaktar vi dig för mer information.