The Guild - en starkare röst i Bryssel för universiteten

Johannes Jarlebring

Johannes Jarlebring arbetar deltid som EU-strateg och är som sådan engagerad i The Guild. Foto: Mikael Wallerstedt, Uppsala universitet

Det var 2016 som The Guild of Research Intensive Universities, The Guild, bildades. Året därpå anslöt sig Uppsala universitet. Än idag är Uppsala det enda svenska universitet som är med. En av våra medarbetare som arbetar i The Guild är EU-strategen Johannes Jarlebring.

– Syftet med att bilda The Guild var att forskningsuniversiteten behövde en starkare röst i Bryssel och kunna utbyta ”best practice” genom att följa och diskutera EU:s olika policyer. Ett exempel är policyn om open science, alltså att göra den vetenskapliga processen mer öppen och tillgänglig, säger Johannes Jarlebring.

I The Guilds sekretariat i Bryssel arbetar tio heltidsanställda personer. De ger stöd i The Guilds arbetsgrupper, skriver agendor, engagerar talare, ofta från EU-kommissionen med mera.

Men vilken är din roll, Johannes Jarlebring?
– Min roll som EU-strateg går ut på att följa policyfrågorna, informera internt och vara med att stärka Uppsala universitets röst, berättar Johannes Jarlebring. Viktigast är att jag stödjer rektor och prorektor i deras roller i The Guild och hjälper dem navigera i EU:s beslutsprocesser. Jag ska också se till att arbetsgrupperna har representanter och introducerar nya representanter.

Johannes Jarlebring är dessutom universitetets representant i arbetsgruppen Research & Innovation Policy där man, som i de flesta arbetsgrupper, arbetar med att ta fram The Gulids synpunkter på EU:s nästa ramprogram för forskning och innovation.

Vad kan Uppsala universitet få ut av att vara med i nätverket?
– Här får vi kunskap om sådant som händer i Bryssel som påverkar Uppsala universitet, men vi får också möjligheten att uttrycka oss, säger Johannes Jarlebring. Vidare finns det flera universitetsnätverk som vi vill matcha och samarbeta med. Tillsammans blir vi en tung röst gentemot EU-kommissionen och EU:s andra institutioner som Europaparlamentet och -rådet.

Försvara den fria forskningen

Johannes Jarlebring menar att om man vill vara ett ledande europeiskt forskningsuniversitet ska man vara med i något av dessa nätverk. EU har världens största innovations- och forskningsprogram och är standardsättande i stora frågor, till exempel säkerhetsfrågor.

– Genom att delta drar vi vårt strå till stacken för att försvara den fria forskningen, säger han. Och The Guild inrättade nyligen en årlig föreläsning i Bryssel om akademiska frihet.

Även om huvudfokus i universitetens medverkan i The Guild är att följa och påverka EU:s policyer arbetar The Guild också operativt. Johannes Jarlebring nämner bland annat samarbetet med ARUA, The African Research Universities Alliance.

– Syftet är att kunna gå bortom ad hoc-projekt och skapa större och mer varaktiga samarbeten, säger Johannes Jarlebring. Här är Uppsala universitet med och leder fyra Guild-kluster.

Följa arbetet

Hur gör man om man som anställd vid Uppsala universitet vill engagera sig i nätverket The Guild?
– Det finns inte en massa möjligheter att engagera sig rent arbetsmässigt, det går inte att bara säga att ”jag vill vara med”, enligt Johannes Jarlebring. Men man kan följa arbetet genom att prenumerera på The Guilds nyhetsbrev. Då får man bra uppdateringar om vad The Guild gör. Vidare kan man kontakta någon arbetsgruppsrepresentant för mer information. Eller mig.

Det är rektor som beslutar om Uppsala universitets representanter i The Guilds arbetsgrupper efter nomineringar från vetenskapsområdena.

Ulrika Hurtig

Fakta om The Guild

  • The Guild of Research Intensive Universities, The Guild, syftar till att stärka medlemsuniversitetens röst i forsknings- och utbildningsfrågor på EU-nivå genom en nära dialog med beslutsfattare inom EU.
  • The Guild bildades 2016. Idag är 23 universitet i 17 länder medlemmar. Uppsala universitet är det enda svenska universitet som är med i The Guild.
  • Rektor och prorektor från Uppsala universitet är representanter i de övergripande styrgrupperna.
  • Uppsala universitet är också representerat i ett dussintal arbetsgrupper. Genom arbetsgrupperna sprids information om utvecklingen i aktuella frågor. Universiteten får möjlighet att göra inspel i EU:s beslutsprocesser. EU påverkar idag allt mer förutsättningarna för universitetens verksamhet.

FÖLJ UPPSALA UNIVERSITET PÅ

Uppsala universitet på facebook
Uppsala universitet på Instagram
Uppsala universitet på Youtube
Uppsala universitet på Linkedin