Bättre skyltar ger bättre källsortering

Kvinna står lutad mot toppmatad återvinningstation.

Teresa Sigurdsson vid Intendenturen Ångström arbetar för bättre källsortering med hjälp av nya skyltar vid återvinningsstationerna. Foto: Anders Berndt, Uppsala universitet.

Tydligare skyltning kan göra stor skillnad för hur vi sorterar vårt avfall. Vid Ångström pågår två projekt för att förbättra källsorteringen.

Teresa Sigurdsson, administratör på Intendenturen vid Ångström, arbetar med två projekt för ökad källsortering genom bättre skyltar i sin roll miljöombud. Projekten drivs i samarbete med lokalvården.

Serviceassistenter vid lokalvården och Intendenturen noterade att källsorteringen fungerade bättre i sorteringsstationer där studenterna måste dra ut rätt låda för att slänga skräpet jämfört med toppmatade stationer där skräpet kan slängas direkt i behållaren uppifrån.

Skyltar för toppmatad sortering

Intendenturen tog därför i samarbete med miljögruppen vid Uppsala teknolog- och naturvetarkår fram tydligare och större skyltar som sattes upp ovanför några toppmatade stationer.

Toppmatad återvinningsstation med stora skyltar ovanför varje kärl.

De här skyltarna har förbättrat källsorteringen i de toppmatade återvinningsstationerna på Ångström. Foto: Anders Berndt, Uppsala universitet.

– När skyltarna kom upp blev avfallet lika välsorterat som i våra stationer där man behöver dra ut en låda. Skyltarna har suttit uppe nästan ett år och effekten har hållit i sig, berättar Teresa Sigurdsson, administratör på Intendenturen vid Ångström.

Nu har experimentet utökats med en serie skyltar utformade för att bättre stämma överens med Ångströms övriga skyltar. De följer upp hur den nya utformningen av skyltarna påverkar sorteringen.

– Det är för tidigt att säga hur resultatet blir med de här nya skyltarna.

Toppmatad återvinningsstation med stora skyltar ovanför varje kärl.

Nu pågår experiment med annorlunda utformade skyltar för att se vilken effekt de får. Kärlet för pizzakartonger står framme i samband med tentaperioderna och har visat sig fyllas snabbt. Foto: Anders Berndt, Uppsala universitet.

På en de nya skyltarna finns frågan "Hör ditt skräp hemma här?".– Det har visat sig att det är bra med frågor i sammanhang där man vill få människor att förändra sitt beteende.

För att kunna utvärdera vilka skyltar som fungerar bäst finns nu toppmatade stationer med olika skyltar plus stationer med enbart den ursprungliga märkningen med små klisteretiketter.

– Vi kommer att sätta upp skyltar vid fler källsorteringsstationer framöver men vill först utvärdera vilka skyltar som fungerar bäst.

Skyltar i miljörummet

Förutom projektet för att förbättra källsorteringen i de allmänna utrymmena har Ångström också projekt för att förbättra källsorteringen bland medarbetarna.

Vi förflyttar oss därför från de allmänna studentutrymmena i Ångström till miljörummen. I miljörummen källsorterar medarbetarna sitt avfall och där finns betydligt fler fraktioner att hålla reda på.

I miljörummet arbetar intendenturen med skyltarna för att förbättra och underlätta källsorteringen. Vid Ångström är det Ragn-Sells som hämtar avfallet, Teresa Sigurdsson gör skyltarna själv i dialog med Ragn-Sells. Skyltarna harmoniserar med Ragn-Sells system och det finns QR-koder till Ragn-Sells information om respektive fraktion.

Förutom skyltarna arbetar intendenturen aktivt med att källsortera så många fraktioner som möjligt. Utöver plastförpackningar sorteras till exempel två sorters plast ut. Det är krymp- och sträckfilm respektive polypropen (märkt med en femma i triangel).

– Vi samlar in de två plastfraktionerna eftersom Ragn-Sells har etablerade, separata återvinningsflöden för de två sorterna utöver plastförpackningar.

Två små sopkärl för aerosoler med skyltar.

Exempel på skyltar i miljörummet för personalens källsortering. Foto: Anders Berndt, Uppsala universitet.

Aerosoler är ett annat exempel. Där finns idag två fraktioner: isocyanater respektive brandfarliga.

En ytterligare fraktion som samlas ihop är tonerkasetter. I det här fallet är det inte Ragn-Sells som hämtar utan de använda kassetterna skickas tillbaka till tillverkaren Ricoh.

Bättre arbetsmiljö

De arbetar också med att förbättra arbetsmiljön genom att prova olika lösningar för att enklare kunna öppna locken på kärlen. Locken behöver vara stängda som standard för att minska risken för dålig lukt och skadedjur.

– Vi vill att locken ska vara stängda men de är tunga att lyfta på, speciellt när man har saker i händerna.

Nu ska de prova lock till de stora kärlen som finns med mindre lock inmonterade så man slipper öppna hela locket.

– Vi provar på några kärl först. Förhoppningsvis fungerar den lösningen, då kan vi införa den för alla de stora kärlen, säger Teresa Sigurdsson.

Öppen för samarbeten

Båda projekten görs i samarbete med olika aktörer och Teresa Sigurdsson ser generellt stora fördelar med samarbeten för att driva den här typen av frågor.

– Det gäller både inom och mellan campus. Man får gärna höra av sig till mig om man vill höra mer om hur vi har arbetat eller om man vill ta del av skyltarna jag har gjort. När man samarbetar blir allt så mycket roligare och lättare, avslutar Teresa Sigurdsson.

Anders Berndt

Så här kan du hjälpa till


  • Prata med kollegor om hur ni använder miljörummen idag – gör ni rätt eller chansar ni ibland?
  • Märker du att kollegor ofta är osäkra på var de ska slänga vad? Lyft frågan om bättre skyltning med intendenturen eller ditt miljöombud.
  • Engagera dig som miljöombud eller stötta ditt miljöombud i hens arbete.


Miljöombud

Varje institution och avdelning inom universitetet ska ha minst ett miljöombud som kan stödja prefekt eller motsvarande att driva det lokala miljöarbetet.

Läs mer om rollen som miljöombud i Medarbetaringången.

Projektdeltagare

Förutom de som nämns i artikeln har också två medarbetare vid intendenturen vid Ångström varit väsentliga för projektet:

  • Kristian Johansson van Baal, tekniker
  • Nazariy Souchelnytskyi, teknisk samordnare

Läs mer

Naturvårdsverkets webb kan du läsa mer om avfall, avfallsförebyggande arbete och avfallshantering.

Läs mer om hur frågor på skyltar kan användas för att bryta slentrianmässiga beteenden i rapporten Beteendepåverkan i kombination med nytt skyltsystem, rapport 2023:28 från Avfall Sveriges Utvecklingssatsning

FÖLJ UPPSALA UNIVERSITET PÅ

Uppsala universitet på facebook
Uppsala universitet på Instagram
Uppsala universitet på Youtube
Uppsala universitet på Linkedin